Ana sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NDEN İZMİT ZİYARETİ

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NDEN İZMİT ZİYARETİ

25
0

İskeçe Türk Birliği (İTB), Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmit Şubesi’nin 50. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri’ne katıldı.

BTTDD İzmit Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde 30 kişiden oluşan İskeçe Türk Birliği Heyeti 19 – 21 Ekim 2018 tarihlerinde İzmit’i ziyaret etti. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu burada düzenlenen konferansa konuşmacı olarak konuşurken, İTB Halk Oyunları Ekibi de iki gün boyunca gösteriler sundu. Ozan Ahmetoğlu başkanlığında gerçekleştirilen İzmit ziyaretine, Asbaşkan İsmet Tüccat ve yönetim kurulu üyesi Ali Salihoğlu’nun yanısıra, Kırköy Kültür Derneği Ova Kadınlar Kolu Başkanı Fatma Saliemin ve bazı yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

“İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NİN HUKUKSAL DURUMU VE AZINLIK EĞİTİMİNDEKİ SORUNLAR” KONFERANSI

İzmit’teki 50. Yıl etkinlikleri kapsamında BTTDD İzmit Şubesi tarafından “İskeçe Türk Birliği’nin Hukuksal Durumu ve Azınlık Eğitimindeki Sorunlar” konulu konferans 19 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan konferansta İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet birer konuşma yaptı. Konferans öncesinde ise Gökhan Mustafa yönetimindeki İskeçe Türk Birliği Ova Halk Oyunları Ekibi sunduğu gösteriyle büyük beğeni topladı.

Etkinlik Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur’un konuşmasıyla başladı. Etkinlikte İzmit Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay da bir konuşma yaptı.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu konferansta yaptığı konuşmada İskeçe Türk Birliği’nin 35 yıllık hukuk mücadelesini anlattı ve gelinen noktayı aktardı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İskeçe Türk Birliği’yle ilgili kararının on yıldan bu yana Yunanistan tarafından uygulanmadığını hatırlatan Ozan Ahmetoğlu, bu durumun uluslararası hukuku görmezden gelme anlamına geldiğini vurguladı. Batı Trakya Türklerinin maruz kaldığı haksızlıkların son bulması gerektiğini belirten Ahmetoğlu, “Batı Trakya Türklerinin milli kimliğinin inkarının bir sonucu olarak 35 yıllık bir haksızlık ve insan hakları ihlali sözkonusu. AİHM kararlarına rağmen bu haksızlıktan ve bu baskıdan vazgeçilmiyor. Ülkemiz Yunanistan AİHM kararlarını uygulamak ve hayata geçirmek durumundadır. Batı Trakya Türkleri, Türk – Yunan dostluğunu isteyen dünya genelinde örnek bir azınlıktır. Vatandaşı olduğu ülkesine her anlamda saygı gösteren azınlık insanı olarak, kendi kimliğimizle, kültürümüzle bizlere tanınan haklara sahip olarak yaşamak istiyoruz. Bu bizim hakkımız.” diye konuştu.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) Başkanı Aydın Ahmet ise Batı Trakya Türk azınlık eğitimindeki sorunları anlattı ve güncel problemleri dile getirdi. Aydın Ahmet, Yunanistan devletinin azınlıkla sorunları konuşmaktan ve diyalogdan kaçındığını söyledi.

Konferans sonrasında İzmit Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay ile BTTDD İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu’na plaket hediye etti. Ozan Ahmetoğlu da kaymakam Atilla Kantay’a İskeçe Pazaryeri Camii ve Saat Kulesi’nin yer aldığı tablo hediye etti.

Batı Trakya Türklerinin sorunlarının ele alındığı konferansa İzmit Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, AK Parti Kocaeli İl Yönetim Kurulu Üyesi Halil Güngör Dokuzlar, CHP İl Başkan Yardımcısı Selim Yıldız, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Aliye Hale Meriç, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Akman, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, Gölcük İlçe Tarım Müdürü Nebahat Hocaoğlu, Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Selçuk Koç, Yalakdere Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Kırbaş, Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Bayar, Yeniköy Merkez Mahalle Muhtarı Mümin Cengiz, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Hüseyin Kılıç, BTTDD İzmit Şubesi Eski Başkanları Cihat Uçar, Sabri Mutlu, Engin Nazır, Eski Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, dernek üyeleri ve İzmit’teki Batı Trakyalı soydaşlar katıldı.

İskeçe Türk Birliği ekibi 20 Ekim Cumartesi günü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tarih Koridoru’nda bulunan tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen rehberler eşliğindeki şehir gezisi kapsamında Ormanya Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ EKİBİ DERNEĞİN 50. YIL ETKİNLİĞİNE KATILDI

İskeçe Türk Birliği ekibi aynı akşam Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin 50. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği’ne katıldı. Gecede İTB Folklor Ekibi bir gösteri sundu. İskeçeli gençlerin gösterisi uzun süre alkışlandı.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu etkinlikte yaptığı konuşmada derneğin 50. yılını tebrik ederek, başarılar diledi ve kendilerine yapılan davetten dolayı İzmit derneğine teşekkür etti. Batı Trakya Türklerinin ilk sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği’nin 35 yıldır bir yandan hukuk mücadelesi verirken, diğer yandan da kültür çalışmalarına ağırlık verdiğini söyledi. İTB Başkanı Ahmetoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur’a İskeçe – Şahin yolu üzerindeki tarihi Hamidiye Köprüsü’nün tablosunu hediye etti. Etkinlikte, Kırköy Kültür Derneği Ova Kadınlar Kolu Başkanı Fatma Saliemin de kısa bir konuşma yaptı. Devamında ise İzmit Derneği yöneticileri ile İskeçe Türk Birliği yöneticileri, 50. Yıl pastasını birlikte kesti.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ EKİBİ, BTTDD İZMİT ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİ

İskeçe Türk Birliği ekibi 21 Ekim Pazar günü BTTDD İzmit Şubesini ziyaret etti. Burada dernek yönetimi tarafından karşılanan İskeçe Türk Birliği ekibine derneğin tarihi ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ozan Ahmetoğlu İzmit Derneği Başkanı Lütfü Bodur’a ziyaret anısına İTB rozeti hediye ederken, Lütfü Bodur da İTB Başkanı Ahmetoğlu’na derneğin 50. Yılı anısına hazırlanan kupa hediye etti.

İskeçe Türk Birliği ekibi 21 Ekim Pazar günü İzmit’ten Yunanistan’a döndü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here