Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NDEN “TÜRKÜ VE ŞİİR GECESİ”

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ’NDEN “TÜRKÜ VE ŞİİR GECESİ”

30
0

İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) 19 Ocak Cuma akşamı düzenlendiği “TÜRKÜ VE ŞİİR GECESİ” etkinliği yoğun  bir katılımla gerçekleştirildi.

İlk kez düzenlenen “Türkü ve Şiir Gecesi”ne katılanlar kültür ve müzikle dolu bir etkinlik izledi. Lokal, etkinlik için İskeçe bölgesine ait geleneksel eşya, halı ve dokumalarla süslendi. İskeçe Türk Birliği lokalinde gerçekleşen etkinlikte Batı Trakyalı şairlerden şiirler okundu. Gönen Molla ve Devrim Şukla tarafından ise birbirinden güzel türkü ve şarkılar seslendirildi.

Etkinliğe  katılan konuklar İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı. İTB lokalindeki “Türkü ve Şiir Gecesi”ne Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos İbrahim Işık, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, DEB Partisi Başkan Vekili Ahmet Kara, T.C. Ziraat Bankası İskeçe Şubesi Müdürü Onur Felent, Batı Trakya Türk Azınlığı Kadın Platformu Başkanı Sibel Osmanoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni temsilen Sibel Gülistan, DMT Eyaleti Meclis Üyeleri İrfan Hacıgene ve Hüseyin Mehmet Usta, İskeçe Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Serkan Hatip, eski İTB başkanları ve İskeçeli soydaşlar katıldı.

Etkinliğin sunuculuğunu İskeçe Türk Birliği yöneticilerinden Elçin Hacıibram yaptı. Etkinlikte ilk olarak İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu konuştu. Ahmetoğlu tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasına, Aşık Veysel’in, “Türküz, türkü çağırırız” sözleriyle başladı. Ayrıca bu etkinliğin gerçekleşmesinde yönetim kurulu üyelerinin yanısıra İTB Kadınlar Kolu ve İTB Gençlik Kolu ile Yassıören derneğinin önemli katkıları olduğunu belirten Ahmetoğlu, “Bu akşam buraya gelen dernek üyelerine, koro üyelerine, tüm soydaşlara katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu etkinlikte hepimiz görüyoruz ki; İskeçe Türk Birliği 90 yıldır var olmaya ve kültür hizmeti vermeye devam ediyor. 90 yıllık ömrünün 34 yılını hukuk ve demokrasi mücadelesi ile geçiren İskeçe Türk Birliği her ne olursa olsun vardır ve var olmaya da devam edecektir. Bu kültürü de yaşatmayı sürdürecektir.” dedi.

Daha sonra sırasıyla Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete söz alarak, bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenleri tebrik ettiler.

Son olarak Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos İbrahim Işık konuşarak buradaki soydaşlarla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. Ortamı çok samimi bulduğunu söyleyen Muavin Konsolos Işık, kendilerini Türkiye’den uzakta değil, ait olduğu bir yerde hissettiğini ifade etti.

Daha sonra etkinlikte udi Devrim Şukla eşliğinde İskeçe Türk Birliği Korosu sahne aldı. İTB Korosu seslendirdiği eserlerle etkinliğe katılanlardan tam not aldı. Ardından müzisyen Gönen Molla’nın birbirinden güzel türküler seslendirdi. Gönen’in türkülerine sık sık etkinliğe katılanlar da eşlik etti.

Etkinlikte türküler eşliğinde ağırlıklı olarak Batı Trakya Türk azınlık üyesi şairlere ait şiirler okundu. İlk olarak yazar Rahmi Ali’nin yazdığı ‘Azınlık’ adlı şiirini Seval Osmanoğlu okudu. Türk edeniyatının ünlü ismi yazar ve şair Sebahattin Ali’nin şiirini Elif Amuçka okudu. Mustafa Tahsinoğlu’nun yazdığı şiiri kızı Sevkan Tahsinoğlu okudu. Gazeteci yazar İbrahim Baltalı da ‘Günler buğday kokuyordu’ isimli şiirini kendisi okudu. Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gümülcine’deki konuşmasında Baltalı’nın şiirinin bir bölümünü okumuştu.

Ardından Sevgül Zümye ‘Sessizlik değil, sensizlik’ adlı şiirini okudu. Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet’in yazdığı ‘Kasabanın sokakları ve ben’ adlı şiirini ise BTTÖB Asbaşkanı Hasan Boşnak okudu. Geçmişte İskeçe Türk Birliği büfe sorumlusu da olan Hayri Mehmetoğlu’nun yazdığı ‘Gençlik’ adlı şiirini Gülsüm Zeybek okudu. İskeçe Türk Birliği Biçki Dikiş Nakış öğretmenlerinden Lütfiye Nihatoğlu ‘Rüya’ ve ‘Acurların dili’ adlı şiirlerini okudu. Merhum Ali Rıza Saraçoğlu’nun yazdığı ‘Yarınlar sizin olacak’ adlı şiirini Rıdvan Topçu okudu. Genç şairlerden Ramadan Hacı Ahmet’in yazdığı şiiri ise Elif Amuçka okudu. Emekli öğretmen Nihat Osmanoğlu ‘Yürekten ta yürekten’ adlı şiirini okudu. Reyhan Hacıibram ise ‘Gecenin karanlığına gömülmüş gönüller’ adlı şiirini okudu. Yazar Rıza Kırlıdökme, Yahya Kemal Beyatlı’nın ‘Bu son fasıl’ adlı şiiri okudu. Son olarak Cahit Sıtkı Tarancı’nın yazdığı ‘Memleket isterim’ adlı şiirini Murat Sebahattinoğlu okudu.

Etkinlikte İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, etkinliğe ve genel olarak İskeçe Türk Birliği’ne bugüne kadar yaptığı katkılarından dolayı Gönen Molla’ya İskeçe Türk Birliği’nin 90. Yıl logolu bir çerçeve takdim etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz