Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İSKEÇE MÜFTÜSÜ AGA ÖLÜMÜNÜN 8. YIL DÖNÜMÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI

İSKEÇE MÜFTÜSÜ AGA ÖLÜMÜNÜN 8. YIL DÖNÜMÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI

15
0

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga, ölümünün 8. yıl dönümünde İskeçe’de düzenlenen törenle anıldı.

Müftü Aga’nın İskeçe Aşağımahalle Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törene Türkiye’nin Gümülcine Muavin Konsolosları Alper Atak ve İrfan Çetin, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ve azınlık ileri gelenleri katıldı.

Çok sayıda Türk azınlığı mensubu ve İskeçeli din görevlilerinin yer aldığı törende, saygı duruşunun ardından Müftü Aga’nın yaşamı boyunca verdiği mücadelelerle ilgili konuşmalar yapıldı ve Kur’an-ı Kerim okundu.

İskeçe Müftüsü Mete, törende yaptığı konuşmada, “Müftü Aga’nın yaşamı boyunca tüm insanları kucaklayan şefkatli ve mücadeleci tavırlarıyla Türk azınlık içerisinde örnek bir lider olduğunu” belirtti.

Atina’nın, İskeçe’de ölüm nedeniyle boşalan Müftülük makamını atama yoluyla doldurması üzerine, İskeçe’deki Müslüman Türk halkı tarafından 1990 Ağustos’ta Müftü seçilen Aga, “resmi makamı gasp etme” suçlamasıyla aleyhinde açılan çok sayıda davadan yargılandı ve defalarca fanatik grupların saldırısına uğradı. Birçok kez hapis cezalarına da mahkum edilen Müftü Aga, Larisa cezaevinde 6 ay kaldı. Mehmet Emin Aga, sağlık nedenleriyle serbest bırakıldıktan sonra ömrünün sonuna kadar müftülük sorununun çözümü için mücadele verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz