Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SEYYİD ALİ SULTAN DERGAHI’NIN TABELASI YERİNE ASILDI

SEYYİD ALİ SULTAN DERGAHI’NIN TABELASI YERİNE ASILDI

9
0

Seyyid Ali  Sultan Dergahı’nın tabelası 9 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen bir törenle yerine asıldı. Tabelanın açılış törenine başta Seyyid Ali Sultan Dergahı Koruma Vakfı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin, Dostluk Eşitlik Barış (D.E.B.) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, D.E.B. Partisi Özel Kalem Müdürü ve Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet, Güney Meriç Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, D.E.B. Partisi Meriç İl Teşkilatı Başkanı Ali Pencal ve bölge halkı katıldı. Tören sırasında D.E.B Partisi Mustafa Ali Çavuş yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi:

“Biz nasıl azınlık türkleri olarak, diğer kültürlere saygı duyuyorsak, bizlerin de kültürümüze saygı duyulması gerekir”

“Burada bu gün tarihi bir gün yaşıyoruz. Burasını ilk defa ziyaret ediyorum. Gerçekten atalarımız vbizlere burada tarihi bir miras bırakmışlar. Bu tarihi mirası bütün Batı Trakya Türk halkı olarak korumak zorundayız. Sadece bizler değil ülkemiz Yunanistan da bu tarihi mirasa sahip çıkmalıdır. Bu topraklarda çok kültürlülüğe saygı duyulmak zorundadır. Biz nasıl azınlık türkleri olarak, diğer kültürlere saygı duyuyorsak, bizlerin de kültürümüze saygı duyulması gerekir. Geçen günlerde üzücü bir olay yaşadık. Bu dergahın tabelası yerinden sökülüp Türkiye Cumuhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğu’na verilmek istendi. Bu sahne ülkemiz Yunanistan için utanç sahnesiydi. Bizler bu topraklarda dostça, kardeşçe ve insanca yaşamak istiyoruz. Ülkemiz Yunanistan bir AB üyesi ülkes olmasına rağmen bu tür hareketler hiç yakışmıyor. Bizlerin beklentisi, olayın failleri derhal bulunup cezalandırılmalıdır. Bugün tabelay yerine asmakla çok büyük mutluluk içersindeyiz. Gönüllerdeki tabelayı da kimse yerinden sökemez. Değerli Başkan, bizlere bu tabelayı asma imkanını verdiği için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bizler korkmadan temel taşımız azınlık olduğu için, her zaman azınlığın yanındayız. Herkese teşekkür ediyorum.”

“Biz Alevi’siyle, Bektaşi’siyle, Sünni’siyle bu topraklarda yıllarca kardeşçe yaşadık, ayrımız, gayrımız yoktur. Biz bir bütünüz. Bir elin parmakları gibiyizdir”

D.E.B. Partisi Meriç İl Teşkilatı Başkanı Ali Pencal da yapmış olduğu konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Biz öncelikle azınlığın siyasi partisiyiz, sonra da çoğunluğun siyasi partisiyiz. Ama bizim için ilk önce azınlık sorunları önemlidir. Biz de bu azınlığın bir siyasi partisiyiz. Burada yapılmış olan azınlığa bir hakarettir. Seyyid Ali Sultan Dergahı Batı Trakya Türk toplumu için çnemli bir yere sahiptir. Bu yüzden bizler azınlığın bir siyasi partisi olarak, bu tabelayı da Seyyid Ali Sultan Dergahı Koruma Vakfı Başkanı’yla beraber yerine koymak istedik. Bir başka değinmek istediğim konu da şudur. Bazı kesimler karanlık güçler tarafından bazen Alevi Bektaşi toplumu, Sünni kesimle çatışma içerisine sokulmak isteniyor. Bu tür şeylere asla prim vermeyelim. Biz Alevi’siyle, Bektaşi’siyle, Sünni’siyle bu topraklarda yıllarca kardeşçe yaşadık, ayrımız, gayrımız yoktur. Biz bir bütünüz. Bir elin parmakları gibiyizdir. O yüzden biz bir siyasi parti olarak bizleri ayrı düşündüren düşürecek, düşüncelere asla yer vermek istemiyoruz. Bu tür olayları da nefretle kınıyoruz. Batı Trakya toplumu birdir, beraberdir, diridir, iridir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz