Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SERBEST MESLEK SAHİPLERİ’NE YÖNELİK ÖZEL İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI;

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ’NE YÖNELİK ÖZEL İŞSİZLİK ÖDENEĞİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI;

22
0

Hükümetin, ilgili kanunun uygulanmasında sergilediği gecikme, binlerce avukat, mühendis ve sağlık çalışanının, özel işsizlik ödeneği almasına mani olmaktadır. Öte yandan, POTAMİ Partisi milletvekilleri İlhan AHMET (Rodop), Katerina MARKOU (Selânik II. Bölge) ve Konstantinos BARGIOTİS (Larisa) tarafından, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Dayanışma Bakanı’ na hitaben sundukları soru önergesinde de belirttikleri üzere, Ticari İşletmeler Sigortası OAEE (TEVE) ve Medya Personeli Birleştirilmiş Siyortası (ETAP – MME) kapsamındaki binlerce sigortalı çalışan da, düzenleyici yasadaki sorunlardan dolayı, yine işsizlik ödeneği dışında kalmaktadır.

Özellikle, ETAA’ da sigortalı avukatlar, mühendisler ve sağlık çalışanlarıyla ilgili uygulama, ilgili bakanlık kararı hâlâ çıkmadığından dolayı hayata geçirilememektedir. Buna rağmen sigorta dahilindeki çalışanlardan, yıllık 120 Euro olan katkı payı, 2011 yılından bu yana kesintisiz olarak tahsil edilmektedir.

Diğer taraftan, Ticari İşletmeler Sigortası OAEE (TEVE) ve Medya Personeli Birleştirilmiş Siyortası (ETAP – MME) kapsamındaki çalışanlar için ilgili bakanlık kararı çıkmış olmasına rağmen, uygulamada Yunanistan İş ve İşçi Bulma Kurumu (OAED) tarafından tespit edilen problemler nedeniyle çok sayıdaki hak sahibi yine kapsam dışında kalmaktadır.

2014 yılından itibaren Ombudsman / Halkın Avukatı (Sinigoros tou Politi) tarafından incelenilmeye başlanan konuyla ilgili bulgular yeniden derlenerek, Şubat 2016’da bakanlığa tekrar sunulmuş, fakat henüz herhangi bir sonuç alınmamıştır.

Kendi iş sahalarındaki çalışmalarıyla ekonomik döngüye katkıda bulunan serbest meslek erbablarının, ekonomik krizle büyük darbe yedikleri muhakkaktır. Açıklamalarda ,“kravat” ve “kilo” gibi benzetme ve yakıştırmalara maruz kalan bahse konu sektör çalışanları, oysa devletten sadece, hakları olanı talep ederek karşılanmasını beklemektedirler. 

Tüm bu açıklamalar doğrultusunda, serbest meslek sahipleri ve çalışanlarının haklı taleplerinin takipçisi olarak yukarıda adı geçen milletvekilleri, ilgili bakana hitaben;

  • Ombudsman / Halkın Avukatı (Sinigoros tou Politi) tarafından ortaya konan bulguları benimseyip benimsemediğini,
  • ETAA ile ilgili kararı yakın zamanda yayınlayıp yayınlamayacağını sormakta,
  • OAED’ te tutulan Özel Hesab’ın miktarını, bahsekonu düzenleme uygulanmaya başladığından bu yana verilen yardımın miktarını, hesaptaki tüm miktarın kullanılıp kullanılmadığını ve hesabta kalan miktar var ise ne kadar olduğunu öğrenmek istemektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz