Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE NAZİFE HANIMIN KONAĞINI YAKTILAR!

SELANİK’TE NAZİFE HANIMIN KONAĞINI YAKTILAR!

57
0

Selanik’te Nazife hanımın tarihi konağını (Libertatia – Özgürlük) yaktılar.

Selanik’te kalan birkaç eski tarihi konaklardan biri olan ve pekte iyi durumda olmayan Haziz Nihal Nazife hanımın konağı ilk eşi Şükrü Bey tarafından yaptırıldı. Şükrü Bey’in vefatının ardından Nazife hanım 1899 yılında ikinci evliliğini Selanik Savcılarından biri olan Mustafa Efendi ile yapar. Konak bu defasında da restorasyon çalışmalarıyla yeniden onarılır.

Haziz Nihal Nazife hanım, Selanik’in aristokrat ailelerinden biri olan Müslüman Yahudi Abdullah Ahmet Rahim-David Salem’in kızı.

Nazife Hanım’ın Leoforos Stratou ile Sarantaporou caddelerinin kesiştiği yerde bulunan tarihi konağı (Libertatia – Özgürlük), 2008 yılından bu yana Selanik’te otorite karşıtı gruplar tarafından işgal edilmiş, polis dahi içeriye giremiyordu.

Nazife hanımın 1941 yılında vefat etmesinden sonra mirasçılarının olmaması nedeniyle konak Yunan devletine devredildi. 

Nazife hanımın konağı 21 Ocak 2018 tarihinde Selanik’te yüzleri maskeli aşırı sağ gruplardan olduğu belirtilen kişilerin “Makedonia Yunanistan’ındır” sloganları attıktan sonra molotof kokteyli ile konağı ateşe verdikleri belirtiliyor.

Saat 15:00 civarında çıkan yangına Selanik İtfaiyesi 8 itfaiye aracı 15 itfaiye eri ile müdahale ederek yangının bitişikte olan diğer binalara sıçramaması için kontrol altına aldı ve daha sonra da söndürdü. Konağın iç mimarisi ahşap olduğundan dolayı çıkan yangında tamamen yok oldu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz