Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE BU MEKANDA DOMUZ ETİNİN “D”Sİ YOK

SELANİK’TE BU MEKANDA DOMUZ ETİNİN “D”Sİ YOK

17
0

Selanik’te (Thessaloniki) bu mekanda domuz etinin deyim yerindyse adeta “D” si yok.

Türkiye ile Yunanistan arasında son yıllara artan turist trafiği tarafları mutfak kültürü başta olmak üzere yeni uygulamalara yönlendiriyor. Bu uygulamalardan biri de Selanik’te ilk defa gerçekleşiyor.

Selanik’te, Navarinou meydanında (Platia Navarinou 7) adresinde bulunan ve büyük bir merakla gastronomi uzmanı gıda mühendisi Sokratis Varlamis başkanlığında profesyonel ekip tarafından geleneksel mutfağın lezzetini yaşatmaya yönelik hazırlanan “ofto” işletmesi hizmet vermeye başladı. Büyük bir titizlikle hazırlanan mekanda servis edilen yemekler özellikle küçükbaş hayvanlar koyun, kuzuların İslami değerler göz önünde bulundurularak “Helal Kesim” şartının yerine getirilmesiyle hazırlanıp ve sonra da mekan içinde bulunan özel yapım fırınlarda pişirildikten sonra müşterilerine servis ediliyor.

Kuzey Yunanistan genelinde ve özellikle de son yıllara Türk turistlerin kalbinin attığı yer olan Selanik, bu yeni yüzüyle hafta sonları dahi Selanik’in Türkçe konuşmasına hitap edebilmek üzere yeniliklere yelken açmaya başladı.

“DOMUZ ETİ ASLA SATMIYORUZ”

BİRLİK Gazetesi olarak ziyaret ettiğimiz mekanın sahibi olan Sokratis Varlamis, böyle bir uygulamaya neden ihtiyaç duyulduğunu çok basit bir şekilde özetledi.

“ofto restaurantına gelmiş bulunuyorsunuz. ofto kelimesi eski Yunanda “opsome” yani pişiriyorum manasına geliyor. Selanik şehrinde yeni ve modern bir restaurant, bilinen mangal ve tava’nın dışına kaçarak özellikle de koyun etinin fırında pişirilmesine yönelik çalışma yapıyor. Aynen diğer yemekler de ya fırında yada tencerede pişiriliyor. Selanik’te tabii ki değişik etler ve balık satan birçok mekan var ancak bizim mekanımızda domuz eti asla yok, satmıyoruz. Bu yeniliği getirmek istedik. Bizim müşterilerimiz gönül rahatlığıyla “Helal Kesim” kurarallarına uygun olarak yemeklerini afiyetle yiyebilirler”.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Thessaloniki (Selanik) seferini başlatmasıyla kentte gözlemlenen hareketlilik, önümüzdeki günlerde Kuzey Yunanistan’ın büyük turizm şirketlerinden biri olan Mouzenidis grubuna ait “Ellinair Hava Yolları”nın Thessaloniki-İzmir seferiyle daha da büyük bir hareketliğliğin yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x34ue06_selanik-restaurant_news   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz