Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK’TE BU BAYRAMDA DA CAMİ SIKINTISI YAŞANDI

SELANİK’TE BU BAYRAMDA DA CAMİ SIKINTISI YAŞANDI

25
0

Selanik’te (Thessaloniki) bu Kurban Bayramında da cami sıkıntısı yaşandı. Başta Selanik’te yaşayan Müslümanlar olmak üzere,dokuz günlük Bayram tatili nedeniyle Selanik’e akın eden Türk turistler Bayram Namazını kılacak cami bulamadılar ve Bayram Namazını Makedonya-Trakya Eğitim ve Kültür Derneği’nin kendi imkanlarıyla kısıtlı alanda meydana getirdikleri Osmaniye Mescidi’nde eda etmek zorunda kaldılar.

Selanik’teki görevine yeni başlayan Türkiye’nin Selanik (Thessaloniki) yeni Başkonsolosu Orhan Yalman Okan Bayram Namazını Selanik’te soydaşlarıyla birlikte eda etti. Namaz sonrası soydaşlarıyla birlikte dernek lokalinde biraraya gelen Başkonsolos Orhan Yalman Okan çay içti, sohbet etme tanışma fırsatı buldu. Bayram Namazını Türk Hava Yolları Selanik Müdürü Utku Yazan da her yıl olduğu gibi bu yıl da soydaşlarıyla birlikte eda etti.

“Umarım Çipras hükümeti bu eksikliği görür ve giderilmesi için gereğini yapar.”

BİRLİK Gazetesi’ne açıklamlarda bulunan Makedonya-Trakya Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Osman İsmailoğlu (Osman Aga), “öncelikle tüm İslam aleminin ve değerli dost ve arkadaşlarımın Kurban Bayramlarını canı gönülden kutlarım. Bu bayramın sizlere sağlık, huzur, mutluluk, bol kazanç, hayırlar ve evlerinize bereket getirmesini ve iyi bir bayram geçirmenizi Allah’tan niyaz ederim. Bayramınız mübarek olsun” dedikten sonra her bayramda yaşanan cami sıkıntısına dikkat çekerek şunları ifade etti.

Dernek olarak her Bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramında da Selanik Belediye Başkanı sayın Butaris’e gerekli girişimleri yaparak bayram Namazını kılabilmemiz için bir cami tahsis etmesini istedik. Malesef bir kez daha üzülerek belirtmek istiyorum, bu talebimize olumlu yanıt verilmedi. Bizler Müslüman toplumu olarak Selanik için bir kültür zenginliğiyiz, kaldı ki yaklaşık 50 yılı aşkın bir süreden beri buarada aşlelerimizle ve yeni nesil ile birlikte yaşıyoruz. Artık Selanikliyiz, bunu kimse inkar edemez, bizler isteselerde istemeseler de bu şehrin bir parçasıyız. Bizi yok sayamayacakları gibi, ihtiyaçlarımıza da kulak vermelerinin zamanı geldi geçti bile. Her inançlı toplum gibi inancımızın gereğini yapmak üzere bize bir caminin Cuma Namazları başta olmak üzere Bayram Namazları için de tahsis edilmesini talep ediyor ve bekliyoruz. Buna paralel olarak son döneme Türkiye’den binlerce turist Selanik’e geliyor, bundan Selanik kazanıyor. Umarım Çipras hükümeti bu eksikliği görür ve giderilmesi için gereğini yapar.”     

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz