Ana sayfa Batı Trakya Haberler SELANİK PROFESYONEL GİRİŞİMCİLER ODASI’NDAN ATSO’YA ZİYARET

SELANİK PROFESYONEL GİRİŞİMCİLER ODASI’NDAN ATSO’YA ZİYARET

10
0

Selanik kentinde faaliyet gösteren Profesyonel Girişimciler Odası yöneticileri, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan’ın önemli bir komşu olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek artmasını istediklerini kaydetti.

Selanik’in Türkiye açısından ayrı bir öneminin olduğunu ifade eden Serteser, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin güçlü ekonomisi sayesinde sizin Türkiye’ye, bizim Yunanistan’a olumlu bakmamız neticesinde karşılıklı bu ilişkilerin artacağını düşünüyoruz”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Selanik’te dünyaya geldi. Bu açıdan bizim için ayrı bir önemi var. Dostluk ve kardeşlik bağlarının yanında Selanik ve Afyonkarahisar arasındaki ticaret bağlarının da gelişmesini arzu ediyoruz. Bu kriz ortamında ilişkileri geliştirmek arzusundayız. Avrupa’daki bir çok odayla karşılıklı dostluk ve ticari temaslarımız var. Ancak Selanik Profesyonel Girişimciler Odası ile temaslarımız ayrı bir önem taşıyor. Yunanistan ile aramızda her ne kadar vize sorunu halledilmemiş olsa da artık Türkiye’nin güçlü ekonomisi sayesinde sizin Türkiye’ye bizim Yunanistan’a olumlu bakmamız neticesinde karşılıklı bu ilişkilerin artacağını, vizenin bile artık bir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Yunanistan’a 2008’deki ihracatımız 2,4 milyar dolarken bugün 1,5 milyar dolara düşmüş. Fakat buna karşı Yunanistan’dan aldığımız malların toplamı 2,5 milyar dolar. Dolayısıyla ithalatımız ihracatımızdan fazla. Biraz daha Yunan iş adamları, Selanikli iş adamları gayret ederlerse bu açığı kapatacağız.”

Birikim ve tecrübelerimizi paylaşmayı arzu ediyoruz

Yunanistan Selanik Profesyonel Girişimciler Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve odanın Et ve Et Ürünleri Başkanı Emmanouilidis Nikolaos da misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yunanistan’in şu anda bir ekonomik krizle uğraştığını anlatan Nikolaos, şunları bildirdi:

“Bu kriz bize çok problemler getirdi. Ama biz şirketlerimizi kuruluşlarımızı yalnız bırakmıyoruz. Her gün çalışıyoruz ve en yüksek konuma yükselmek istiyoruz. Türkiye ve Afyonkarahisar ile olan karşılıklı ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Yunanistan olarak AB üyesiyiz. Türkiye’nin de AB’ye girmesini destekliyoruz. Birikim ve tecrübelerimizi paylaşarak buradan her iki ülkenin de faydalı çıkmasını arzu ediyoruz.”

Ziyarette, Selanik Profesyonel Girişimciler Odası yönetim kurulu üyeleriyle, odaya bağlı turizm, gıda ithalat ve ihracatı, uluslararası taşımacılık, kozmetik ve parfüm ticareti, mali müşavirlik, çevre danışmanlığı, konfeksiyon ve ayakkabı ticareti, inşaat ve müteahhitlik, bitki ticareti, sigorta işleri alanında faaliyet yürüten firmaların yetkilileri yer aldı.

Toplantıda, Afyonkarahisar ve Selanik arasındaki ticaretin geliştirilmesi, AB projeleri, organize sanayi bölgelerinin gelişimi ve desteklenmesi, fuar ticareti, çevresel konular, kültürel ve sosyal değerlerin korunması ve geliştirilmesi, turizm potansiyelinin arttırılması, iki kentin de çevresinde yer alan kültürel alanların kullanılarak paket turizm programların oluşturulması gibi konular görüşüldü.

Nikolaos, Serteser’e Büyük İskender’in büstünü, Serteser de Nikolaos’a Afyon mermerinden yapılmış satranç takımı hediye etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here