Ana sayfa Batı Trakya Haberler SEÇEK YAYLASI ETKİNLİKLERİ SONA ERDİ

SEÇEK YAYLASI ETKİNLİKLERİ SONA ERDİ

14
0

Rodop Dağları’nın yeşillikleri içerisinde dağların zirvesinde bulunan Seçek Yaylası’nda, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri bu yılda binlerce kişiye ev sahipliği yaptı. Üç gün süren festivalin son gününde, farklı boylarda 30 pehlivan er meydanına çıkarak güreş tuttu.

Festivale T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli, BatıTrakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, Evros Milletvekili Yorgos Dolios, İstanbul’dan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği Sosyal Konulardan sorumlu Başkan Yardımcısı İrfan Uzun, Edirne Valiliği Çevre Orman İl Müdürü Abdullah Bülbül, Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi Genel başkanı Mustafa Ali Çavuş, Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi Meclis Üyesi Ercan Hüseyin, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, BTAYTD Başkanı Ecevit Emin, SÖPA Derneği Başkanı Mehmet Derdiman, Kozlukebir Belediye başkanı İbrahim Şerif ve Yardımcıları, BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal, Seçek Güreş Ağası Hüseyin Dünya, Seyyid Ali Sultan Dergahı Koruma Vakfı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin, Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Koray Hasan, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara ve diğer yöneticileri ile birlikte yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

 

Festivalde konuşan Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Seçek’ten barış ve kardeşlik seslerinin yükseldiğini belirterek, “Seçek Yaylası etkinliğinin buradaki halklar arasında karşılıklı anlayış, yardımlaşma, dayanışma ve hoşgörü kültürünün gelişmesi açısından önemli bir katkı sağladığı inancındayım. Günümüzde nefret temelli söylemlere, yer olmamalıdır. Norveç’te yaşanan katliam esasen yönetimleri bir kez daha düşünceye sevk etmelidir. Hiç kimsenin dilinden, dininden, ırkından, renginden dolayı dışlanamayacağı, bir kenara atılamayacağı hususu modern demokrasilerin temelini teşkil ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bugün Seçek’ten yükselden tek bir ses vardır. O da barışın kardeşliğin sesidir. Her yıl buradaki festivalin daha büyük coşkuyla kutlandığını görmek büyük kıvanç verici bir durumdur” dedi.

 

Festival 29 Temmuz Cuma günü mevlid okunması ve futbol maçlarıyla devam etti. Seçek Karması futbol takımı Batı Trakya Karması takımını 3-2 yendi. Akşamki etkinlik Anakara’lı Ayşe’nin konseriyle devam etti.

Etkinlikler Mustafa Yarar konseri ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ses sanatçılarının konseri ve foklor gruplarının gösterileriyle devam etti. Festivale İTB GTGB Folklor grupları ayrı bir güzellik kattı.

Seçek Yaylasında düzenlenen yağlı güreşler ise kıran kırana geçen mücadelelere sahne oldu.

 

RAKİPLER KARIŞTI, HAKEMLER ZOR AYIRDI

 

Başpehlivanlık güreşlerinde ilginç bir olay yaşandı. Başpehlivanlık yarı final güreşlerinde Ayhan Çelik, Kaan Kaya ile eşleşirken, Erkan Ertan ise İmdat Ertan ile eşleşti. Başpehlivanların, güreş severleri selamlamasının ardından iki çift pehlivanda güreş tuttu. Güreşlerin 10’ncu dakikasında 4 pehlivan Er Meydanı’nın ortasında yan yana geldiklerinde rakiplerini karıştırıp diğer güreşçileri tutunca ilginç görüntüler ortaya çıktı. Yağdan ve terden iyi göremeyen pehlivanlardan Ayhan Çelik, kendi rakibi Kaan Kaya yerine Erkan Ertan’ı altına alarak güreş tutmaya devam etti. Bu sırada karışan rakipler Kaan Kaya ile de İmdat Ertan güreş tutmaya başladı.

 

Pehlivanların karıştığını anlayan güreş hakemleri Ayhan Çelik’i durdurmaya çalıştı. Ancak yağdan dolayı iyi göremeyen Çelik, şaşırdığı rakibi Erkan Ertan’ı bırakmak istemedi. Karışıklık hakemlerin müdahalesi ile sona ererken, rakiplerinin karıştığını anlayan güreşçiler yeniden kendi rakipleri ile güreş tutmaya devam etti.

 

BAŞPEHLİVAN KAAN KAYA OLDU

 

Güreş sırasında nasıl karıştıklarını anlayamadığını belirten güreşçi Ayhan Çelik, “Ben rakibimde güreşiyordum, diğer pehlivanlar da yanda güreşiyordu. O anda karışmışız, öte rakibe dalmışım çift ve aşağı kapıldım. Sarma vuracağım, hakem yanında ‘o değil, bırak’ diyor. Ben de hala sarma vurmaya çalışıyorum. Yüzünü dönünce ‘Ne yapıyorsun ya’ diye bağırdı. Ben de ‘Sen ne yapıyorsun’ diye cevap verdim. Birbirimizin suratına baktık daha sonra da ayrıldık. Rakiplerin karıştığını sonradan fark ettik, o andaki hırsla insan fark etmiyor” dedi.

 

Yağ ve terin gözlerine geldiği için güreş sırasında iyi göremediklerini ifade eden pehlivan Kaan Kaya ise “Valla ben de ne olduğunu anlayamadım. Bir karışıklık oldu, benim rakibim değişti. Sonradan farkına vardım bende. Güreş bir güreş oldu. Hakem söylemeseydi farkına varamazdık. Gözde yağ var kısık bakıyoruz o yüzden göremiyoruz. Müsabakalarda çok oluyor bu tür karışıklıklar” diye konuştu.

 

Yarı final güreşlerinde Ayhan Çelik’i tuş ederek yenen Kaan Kaya, finaldeki rakibi İmdat Ertan’ı da yenerek Seçek Yaylası Başpehlivanı oldu. Seçek Yaylası güreşlerine dereceye girenlere ödülleri T.C.Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Seçek Yaylası Güreş Ağası Hüseyin Dünya ve diğer yöneticiler tarafından verildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here