Ana Sayfa Batı Trakya Haberler SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ GÜMÜLCİNE’DEYDİ

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ GÜMÜLCİNE’DEYDİ

27
0

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr Vahdettin SENİNÇ, Prof.Dr Yılmaz ÖZKAN, Doç.Dr Bünyamin KOCAOĞLU, Yrd.Doç.Dr Burhanettin ZENGİN, Yrd.Doç.Dr Selim İNANÇLI, Yrd.Doç.Dr Abdurrahman BENLİ, Emekli Muhasebe Müdür Abdullah OTURAK ve Emekli Yönetici Zekeriya ÖZ Gümülcine’de çeşitli ziyaretlerde bulundular. Öğretim Üyeleri ziyaretlerine Gümülcine Türk Gençler Birliği’den başladı. Konuk öğretim görevlileri Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray HASAN tarafından karşılandı. Başkan Koray Hasan, öncelikle ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi, Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin tarihi, hukuki süreci ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Öğretim Üyeleri daha sonra Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’ne geçerek Başkan Sami Toraman’ın da hazır bulunduğu bir sohbet toplantısında biraraya geldiler. Toraman, misafirlere çay ikram etti ve BTTÖB hakkında geniş bilgiler verdi.

İdadiye Azınlık İlkokulu, Radyo City ve Gümülcine eski Adliye sarayında hatıra fotografı çektiren Öğretim Görevlileri daha sonra BAKEŞ’i ziyaret ettiler. Bu ziyaretin ardından konuklar İskeçe’ye hareket ettiler. İskeçe Türk Birliği’ni de ziyaret eden misafirler daha sonra İskeçe-Drama yolu üzerinde bulunan Dafnonas köyüne giderek köyde bulunan Yunanlı dostlarıyla tanışma fırsatı buldular. Öyle ki Öğretim Görevlilerinden bazılarının dedeleri 1920-23 yıllarında Mübadele ile Türkiye’ye göç etmişler.

Bu anlamlı ziyareti Birlik gazetesine özel olarak değerlendiren Prof.Dr Vahdettin SENİNÇ şunları ifade etti:

 

“BATI TRAKYA’DAKİ SOYDAŞLARIMIZIN, DAHA İYİ EĞİTİM ALMALARI AÇISINDAN BİZ HER TÜRLÜ İMKANI SUNMAYA HAZIRIZ”

 

Birlik gazetesi: Batı Trakya’yı ziyaretiniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

“Görmüş olduğumuz misafir perverlik, yakınlık bizleri buraya hayran bırakıyor”

“Sakarya üniversitesinin kıdemli bir üyesi olarak arkadaşlarımla birlikte kısa da olsa Batı Trakya’yı ziyaret etmekten son derece mutluyuz. Aynı şekilde benimle beraber olan arkadaşlarımın heyecanını da anlıyorum, onlar da her yere uğramak istiyorlar, o bakımdan zaman kısıtlığı içinde bazı noktalara uğrayamadık, bazı kişilerle görüşemedik. Dolayısıyla bu vesileyle onlara da selam ve saygılarımızı iletmek isterim. Ben ayrıca mübadil muhacır torunu olarak, buralar benim açımdan ayrı bir önem taşıyor. Dolayısıyla görmüş olduğumuz misafir perverlik, yakınlık bizleri buraya hayran bırakıyor. O bakımdan başta sizlerin olmak üzere, burada bütün soydaşlarımıza selam, sevgi ve hürmetlerimizi iletmenizi istiyorum.”

Birlik gazetesi: Batı Trakya’dan Sakarya üniversitesine öğrenci alımı konusunda düşünceleriniz nedir?

“Gençlerimizin orada kalmalarını gücümüz mertebede finansal olarak da desteklemeye hazırız”

“Bu konuda çok net görüşlere sahip birisiyim. Çünkü az önce arzettiğim sebep ile hem Sakarya Üniversitesinin en kıdemli üyesi, hem de Sakarya Rumeli Vakfı’nın başkanıyım. Dolayısıyla her iki sıfatımla da şunu çok net söyleyebilirim. Sakarya üniversitesi, Rumeli ve balkanlarla genel olarak çok sıkı iş birliğini arzu eden ve bir ilki gerçekleştirmiş bir üniversitedir. Ama özellikle Batı Trakya’daki soydaşlarımızın, daha iyi eğitim almaları açısından biz her türlü imkanı sunmaya hazırız. Gençlerimizin orada kalmalarını gücümüz mertebede finansal olarak da desteklemeye hazırız. Teşvik ederseniz, yardımcı olursanız ve vesile olursanız seviniriz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz