Ana Sayfa Batı Trakya Haberler RODOPLU AVUKATLAR YENİ BARO BAŞKANINI SEÇTİ, YÖNETİME BİR TÜRK AVUKATIN SEÇİLMEMESİ DİKKAT...

RODOPLU AVUKATLAR YENİ BARO BAŞKANINI SEÇTİ, YÖNETİME BİR TÜRK AVUKATIN SEÇİLMEMESİ DİKKAT ÇEKTİ!

26
0

Rodoplu avukatlar yeni Baro başkanını seçti. Yönetim Kurulu’na bir Türk avukatın seçilememesi ise dikkat çekti.

247 Rodoplu avukat sandık başına giderek yeni Baro başkanını seçti. Yönetim Kurulu’na bir Türk avukatın seçilememesi ise dikkat çekti. Yapılan seçim sonucunda Gianna Haciandoniu 131 oy alarak yeni başkan oldu. Diğer aday Argiris Hurmuzelis ise 102 oyda kaldı. Yapılan oylamada 12 beyaz, 2 geçersiz oya karşı 233 oy geçerli sayıldı.

Yeni başkan seçilen Gianna Haciandoniu, Baro’nun kuruluş tarihinden bu yana ilk kez bir bayan başkan olma ünvanına sahip oldu.

Yönetim Kurulu’na Türk avukatın seçilememesi gerçeği nedir!

BİRLİK Gazetesi olarak yaptığımız bir araştırmaya göre elde ettiğimiz bilgiler bir hayli düşündürücü. Sanki bir ayrımcılık, bir “ırkçılık” uygulaması var gibi bir netice çıkıyor ortaya.

Rodop barosuna kayıtlı yaklaşık 60 Türk avukat var. Seçimlere katılan listede 3 Türk aday vardı. Ancak elde ettiğimiz bilgilere göre Yunanlı avukatlar Türk adaylara oy vermediği için seçilemediğini öğrendik.

Yönetim Kurulu’na girebilmek için aday listesinde 7 tane zait koyma hakkı var. Buna rağmen Türk adaya Yunanlılar zait koymuyor bizim Türk avukatlar ise onlara oy veriyor. Dolayısıyla da bu uygulama yıllardan beri devam ediyor, her nedense de kimsenin gıkı çıkmıyor.

Yine BİRLİK Gazetesi olarak buradan Yunan avukatlara bir hususu hatırlatmak ve akabinde sormak isteriz.

Sizler, ülkemizin demokrasisini savunan, insanların hak ve hukukunu savunan, insan haklarına saygı duyan, ayrımcılığa, ırkçılığa karşı olduğunuzu söyleyen birer hukuk adamısınız. Türk meslektaşlarınızdan birini en azından başkan yardımcısı olarak seçmemenizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğrusu merak ediyorum!

Yorum sizin… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz