Ana sayfa Batı Trakya Haberler RODOPLAR’IN ZİRVESİNDE 700 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR

RODOPLAR’IN ZİRVESİNDE 700 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR

12
0

Rodoplar’ın zirvesinde 700 yıllık gelenek yaşatılıyor. “Seçek Yağlı Güreşleri 2 Ağustos 2015 Pazar günü düzenlenen yağlı güreş finalleri ile sonra sona erdi. Seçek 2015 Başpehlivanı Türkiye’den Ahmet Yavuz oldu.

Seçek Yaylası’nda gerçekleştirilen “Seçek Yağlı Güreşlerine T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, SYRİZA Rodop Milletvekili Ayhan Karayusuf, Evros Milletvekilleri Gara Natasa ve Dimitris Rizos, sabık Milletvekili Av.İlhan Ahmet, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Kozlukebir (Arriana) Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcilerinin yanısıra binlerce kişi katıldı.

Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri‘nin son günü yapılan protokol konuşmalarıyla başladı ve güreşlerle son buldu.

Etkinliğe katılan Başkonsolos Ali Rıza Akıncı da yaptığı konuşmasında, değerli soydaşlarım, kıymetli misafirler, bugün burada kökü asırlar öncesine dayanan bir adeti yaşatmak için bir araya geldik. Öylesine kutlu bir geleneğin devam ettiğini görmek, böylesine güzel bir topluluğu aramızda görmek insana onur ve mutluluk veriyor. Kökü buralara dayanan pehlivanlar peşrev çekerken okunan mani her zaman insana duygu veriyor. Onu bir hatırlayalım. Pirimiz Hz. Hamza. Orta Asya Türkistan Yaylası’ndan Pirimiz Köl Tigin. Yani aslında bu adetler bindörtyüz ve ikibin yıl ötesine kadar uzanan, kökü çok daha derinlere uzanan gelenekler. Yine o manide diyor ki, “üste çıktın diye övünme, alta düştüm diye yerinme. Burası er meydanı. Ama sadece kaba gücün konuşulmadığı, kendine has ahlakı olan bir geleneğin yaşatıldığı bir yer. Yüzyıllarca insanlar buralarda bedenlerini geliştirirken, hemen yakınındaki Seyyid Ali Sultan Dergahı’nda da gönüllerini parlattılar. Bu ikisini de her zaman birlikte hatırlamak gerekiyor” diyerek halkı selamladı.

Yağlı güreş finallerinde bu yıl ilk kez Batı Trakya Türk Azınlığı’ndan güreşle uğraşan bir kategori oluşturuldu. Yunanistan Güreş Milli Takımı’nda da güreşen Yardımlı (Ergani) köyünden Niyazi İbiş ilk sırada yer aldı.

Etkinlik, folklor grupları ve saz söz ekiplerinin sahne almasıyla son buldu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here