Ana sayfa Batı Trakya Haberler İPSALA VE PAZARKULE’DE KAPIDA VİZE UYGULAMASI EDİRNE’Yİ OLUMSUZ ETKİLER”

İPSALA VE PAZARKULE’DE KAPIDA VİZE UYGULAMASI EDİRNE’Yİ OLUMSUZ ETKİLER”

12
0

Yunanistan’ın Türk ziyaretçiler için Sisam, Sakız, Rodos, Meis, İstanköy, Midilli gibi adalarda sürdürdüğü “limanda vize uygulamasını” İpsala Sınır Kapısı’nda da uygulamayı düşündüğü bildirildi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Ege adalarında üç yıla yakın süredir yürüttüğü vize kolaylığı uygulamasını İpsala Sınır Kapısı’nda da uygulamak istediğini, bu konuda inceleme yaptığı bilgisini aldıklarını söyledi.

Doğu Makedonya ve Batı Trakya Eyalet Valisi Yorgo Pavlidis’in bu yönde Yunan hükümeti nezdinde girişimleri olduğunu anlatan Zıpkınkurt, uygulamanın hayata geçmesi halinde genel anlamda ülke, özelde ise Edirne ekonomisine olumsuz etkileneceğini düşündüklerini belirtti.

Bu tür bir vize kolaylığının sadece Yunanistan turizmi ve ekonomisine katkı sağlayacağını savunan Zıpkınkurt, şunları kaydetti:

“Pazarkule ve İpsala sınır kapıları Yunanistan’a açılıyor. Öyle tahmin ediyorumki Edirne’yi olumsuz etkiler. ETSO Başkanı olarak bunu onaylamıyorum. Bu durum Yunanistan’a, Yunan esnafına yarar, Türk esnafına yaramaz. Dolayısıyla bu işin onaylanmasını doğru bulmuyorum.”

Zıpkınkurt, Yunanlıların uygulamayı kendi çıkarları uğruna yapmak istediklerini ifade ederek, “Bayramlarda Batı Trakya’daki tesislerin 25 bin yatak kapasitesini Türk turistler dolduruyor. Bizden çok memnunlar. Şimdi Yunanlılar büyük pastanın peşinde. Bu ekonomimize katkıda bulunmaz, zarar verir” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here