Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “SELANİK’TEKİ MÜSLÜMANLARA İKİ SAATLİK ŞARTLI BAYRAM NAMAZI İZNİ”

“SELANİK’TEKİ MÜSLÜMANLARA İKİ SAATLİK ŞARTLI BAYRAM NAMAZI İZNİ”

14
0

Selanik (Thessaloniki) Belediyesi tarafından Makedonya Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği‘ne tahsis edilen Yeni Cami’de kılınacak olan Bayram Namazı Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, Dinİşleri Genel Sekreterliği’nin müdahalesine maruz kaldığı belirtiliyor.

Makedonya Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği tarafından üyelerine yönelik yapılan yazılı duyuruda, “Müslümanlar için ibadete açık bir cami bulunmayanşehrimizde sadece birkaç saatliğine dahi olsa bir caminin tahsisi bizler için son derece anlamlıdır.Derneğimiz, sözkonusu camide Müslümanların ibadetlerini hangi şartlar altında gerçekleştirebileceklerine yönelik olarak Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, Dinİşleri Genel Sekreterliği’nin müdahalesine maruz kalmıştır” ifadelerine yer veriliyor.

Yazılı duyuru şu şekildedir:

“DERNEĞİMİZ ÜYELERİNE DUYURU

Makedonya Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Selanik’te Yunanistan vatandaşıMüslümanların dini ve kültürel vecibelerini yerine getirdikleri yasal olarak faaliyet gösteren tek dernek konumundadır. Müslümanlar için kutsal olan Mübarek Ramazan ayının sona ermesiyle beraber kılınacak Bayram Namazı için Derneğimizce yapılan talep üzerine Selanik Belediyesi tarafından Yeni Cami tahsis edilmiştir.

Selanik Belediyesi’ne güzel şehrimizde yaşayan tüm topluluklara, farklı kültür ve dinlere yönelik çağdaş yaklaşımından ötürü içtenşükranlarımızı sunarız. Müslümanlar için ibadete açık bir cami bulunmayanşehrimizde sadece birkaç saatliğine dahi olsa bir caminin tahsisi bizler için son derece anlamlıdır.

Derneğimiz, sözkonusu camide Müslümanların ibadetlerini hangi şartlar altında gerçekleştirebileceklerine yönelik olarak Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, Dinİşleri Genel Sekreterliği’nin müdahalesine maruz kalmıştır. Selanik’teki Katolik ve Yahudi cemaatlerine de inançları gereği gerçekleştirdikleri ibadetleri hakkında benzer yönlendirmeler yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir. Ancak, Derneğimiz mensuplarının dini inançlarının tatbikine yönelik bir müdahaleyi kabul etmesi mümkün değildir.

Selanik Belediyesi’nin ibadet özgürlüğünün medeni bir Avrupa ülkesine yakışan şekilde gerçekleştirilmesi anlayışının Eğitim ve Din İşleri Bakanlığımız tarafından paylaşılmamasından üzüntü duyuyoruz. Bu çerçevede Selanik’te Bayram Namazının bir kez daha tahsisli bir camide kılınamayacağını siz değerli üyelerimizle paylaşırız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz