Ana sayfa Batı Trakya Haberler “SAMARAS BİLDİĞİMİZ GİBİ AYNI SAMARAS”

“SAMARAS BİLDİĞİMİZ GİBİ AYNI SAMARAS”

29
0

“Samaras bildiğimiz gibi aynı Samaras”, “Samaras’ın ağzını bıçak açmadı”, “Samaras Azınlığa aba altından sopa gösterdi”, “Samaras gözünü Altın Şafak’çıların oylarına dikti”, “Samaras’tan büyük gaf”, “Samaras vermeden istedi”, “Bunlarla olmaz!” diye birçok başlık atabilirim, çünkü bugün bir gazeteci gözüyle bu izlenimi aldım.

Başbakan Andonis Samaras, Batı Trakya’daki seçim öncesi oy toplama gezisinde gerçekten Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na karşı tutumunda hiç değişiklik yapmadığını bir kez daha açıkça gösterdi.

Kastanies Sınır Kapısı’ndan sonra gezisinin üçüncü durağı olan Maronya-Şapçı (Sappes-Maronya) Belediyesi ve oradan da Kozlukebir (Arriana) Belediyesi’ni ziyaret etti. Şapçı Belediyesi’nde olduğu gibi Kozlukebir Belediyesi’nde de kendisini kalabalık bir heyet karşıladı.

“AĞZINI BIÇAK AÇMADI”

Dikkatimizi çeken bir olay Kozlukebir Belediyesi’ndeki buluşmada Belediyenin toplantı salonunda Samaras sustu, Esat Hüseyin, Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis konuştu. Samaras, video görüntülerinde de görüldüğü gibi Azınlıktan hiç ama hiç bahsetmedi. Esat Hüseyin iş, aş, tütünlere prim parası istedi, Belediye Başkanı ise iş makinesi ve yolları tuzlama aracı ve çayların üzerine köprüler talep etti. Başbakan Samaras sustu, deyim yerindeyse ağzını bıçak açmadı ve topu Pavlidis’e attı. Stilyanidis ise yanına su taşımaya alacağı Azınlıktan Milletvekili adaylarının hesabını yaparken bıyık altından güldü durdu. Samaras, Sirkeli’de bir kahveye girdi ve selam verip “öylesine oylarınız için geldim” misali sobet ederek alıp başını gitti. Daha sonra tayinli Müftü Meço Cemali ile bir otelin lobisinde görüştü.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2e2i9w_samaras-sirkeli-video-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2e38hc_samaras-sirkeli-video-2_news

 

“ASKER’İN, POLİS’İN VE KİLİSE’NİN ARKASINI SIVAZLADI”

Aynı günün akşamı Samaras’ın Gümülcine’deki Müzik sarayı’ndaki konuşmasını herkes merakla bekledi. Belki Azınlık ile ilgili açıklamayı burada yapar diye. Evet, Samaras iki saate yakın yaptığı konuşmasında Azınlık hakkında konuştu. Ama konuşmasında Azınlığa yasalarla ilgili “devletin yasalarına saygı duyun” telkininde bulunurken, Hrisi Avgi Partisi’nin Gümülcine’deki oylarını alsın diye milliyetçilik duygularının ön plana çıktığı bir konuşma yaptı.

Sayın Başbakanımız Samaras’a BİRLİK Gazetesi olarak tek bir soru sormak istiyoruz; 1821 yılından bu yana Batı Trakya’da Hristiyan komşularıyla birlikte yaşayan Müslüman Türk Azınlık insanı devletin yasalarına nasıl, ne zaman ne şekilde karşı gelmiş ve saygısızlık etmiştir? Azınlığın ülkesine yarattığı ve yaşattığı bir sorunu gösterirmisiniz?

Ama Azınlığa devleti tarafından yapılan saygısızlıklardan, baskılardan birkaç örnek verebiliriz.

*Tarlalarda traktör üzerinde polisler tarafından yazılarak mahkemeye sevkedildi, yok canından ceza ödedi gıkı çıkmadı.

*Karakolların içinde dayak yedi, kan kustu kızılcık hoşafı içtim dedi.

*Yağan yağmurdan korunmak için evinin kiremitlerini değiştirmek istedi kendisini mahkemede buldu.

*Devlet memuru olamadı çünkü ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyordu.

*Türk İlkokullarının tabelaları indi yine sustu.

*Devlet minarelerin boylarıyla uğraştı, metreyi eline aldı Azınlık insanı terbiyesinin metresini asla kaçırmadı.

*26-27 Ocak 1990 yılında Sayın Samaras Gümülcine’yi ziyaret etti, iki gün sonra 29 Ocak tarihinde Yunanlı milliyetçi gruplarca dükkanlar kırıldı, insanlar dövüldü yine bu Azınlık devletinden alacaklı olmasına rağmen saygısızlık ederek mahkemelere başvurmadı.

*İskeçe Türk Birliği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği devlet tarafından kapatıldı bunu da bu Azınlık sineye çekti.

“En son yaşanan belki de son olmayabilir, GTGB’nin büfesi de kapatıldı, 240 İmam yasasını çıkardınız ve yine de saygısızlık etmedi.

Bu yukarıda kaleme aldıklarımız saygısızlıklardan bazıları, o kadar çok ki hatırımızda kalanlar şu an bunlar. 1967-1974 yıllarına hiç girmeyelim, çünkü devletimiz yaptığı saygısızlıklardan, haksızlıklardan utanması gerekecek.  O da bize yakışmaz.

“AZINLIKTAN DEVLETİN YASALARINA SAYGI İSTİYORUZ”

Başbakan Andonis Samaras, Batı Trakya’daki Türk azınlık mensuplarını “kardeş” ve “vatandaş” olarak gördüğünü belirterek, “Bizim politikamız onlara tüm hakların ve fırsatların verilmesidir.” dedi.

“Milli güvenlik duygusu, azınlık unsuru için yasalar karşısında tam eşitlik ve herkese uzanan kalkınma” anlamına geldiğini ifade eden Samaras, “Milli güvenliği bizim istikrar politikamız ve silahlı kuvvetlerin varlığı güvence altına alıyor. Yasalar önünde eşitlik ise, hatırlamayanlar için söylüyorum, bunu 25 yıl önce burada, Trakya’da, dönemin dışişleri bakanı olarak ben başlattım.

O zaman söylediğimi tekrar ediyorum:

 “AZINLIKTAN DEVLETİN YASALARINA SAYGI İSTİYORUZ”

Müslüman kardeşlerimizi vatandaşlarımız ve hemşerilerimiz olarak görüyoruz. Bizim politikamız onlara tüm hakların ve fırsatların verilmesidir. Onlardan tek istediğimiz, sadece yasalar önünde eşitlik değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik olması için devletimizin yasalarına saygıdır. Bunu tüm ülkede bütün Yunanlılardan istiyoruz. Bu tüm ülke ve daha çok da burası için, Trakya için gerekli” diye konuştu.   

Samaras, Batı Trakya bölgesinin, coğrafi konumu nedeniyle kalkınma açısından önemli fırsatlar ve birikimler içerdiğini ifade ederek, bölgenin dışa yönelik açık bir bölge olması gerektiğini belirtti. Partisinin hükümet programında bölgeyle ilgili olarak bir dizi projenin yer aldığını, bölgenin kalkınmasına yönelik ciddi destek programlarının hayata geçirilmesinin incelendiğini belirten Samaras, bu kapsamda Türk turistlere verilen geçici vizenin 72 saate çıkarılmasının planlandığını bildirdi.

Samaras buradaki konuşmasının ardından Maronya-Komotini Mitropoliti Panteleimon’un hayır duasını almak üzere gece saatlerinde kendisini ziyaret etti ve Batı Trakya gezisini noktaladı. Aynen geçmişte olduğu gibi.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2e3wgf_samaras-komotini-megaro-musikis_news

“AZINLIKTAN DEVLETİN YASALARINA SAYGI İSTİYORUZ”

Samaras’ın Gümülcine’deki Megaro Musikis Sarayı’ndaki konuşmasına Gümülcine yerli halkı tarafından ilginin az olduğu gözlemlenirken yaklaşık beş otobüs dolusu insanın Drama, Kavala, İskeçe ve Dedeağaç illerinden geldiği görüldü.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here