Ana sayfa Batı Trakya Haberler “RECEP’İ DE BEKLİYORUZ BE KIZANIM”

“RECEP’İ DE BEKLİYORUZ BE KIZANIM”

12
0

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Bulgaristan ziyareti zaman zaman ilginç görüntülere sahne oldu. Bozdağ’ı karşılamaya gelen 66 yaşındaki Emine Aliosman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek,“Kızanım, sağ olun ziyaretinizle bize çifte bayram yaşattınız. Biz Recep’i de bekliyoruz. Biz onu çok seviyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Bayram’da Bulgaristan’a yaptığı ziyaretle bu ülkede yaşayan soydaşlarla kucaklaşması, Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlığın Türkiye sevdasını bir kez daha gözler önüne serdi. Bulgaristan temaslarına Türklerin yaşadığı Kiremitlik köyündeki Kiremitlik Merkez Camii ve Erkek Kuran Kursunu ziyaret ederek başlayan Bozdağ’a köyün girişinde toplananyaşlıkadınları ve erkekleri büyük ilgi gösterdi. Kendisine gösterilen ilgi karşısında kadınların yanına giden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Bularistan’da yaşayan Türk kadınları adına 66 yaşındaki Emine teyzenin elini öptü. Başbakan Bozdağ’ın ziyareti ile kendilerine çifte bayram yaşattığını belirten Emine Aliosman kendine özgü şivesi ile “Bizleri onurlandırdınız be kızanım. (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kastederek), Recep’i de bekliyoruz. O da gelsin buralara. Onu da ağırlamak istiyoruz” dedi.

AY YILDIZLI BAYRAĞİ ÇOK SEVİYORUZ

Bulgaristan’da yıllardır Türkiye özlemi ile yaşadıklarınıbelirten Emine Aliosman en çok özledikleri ve görmek istedikleri şeyin ise Türk bayrağı olduğunu ifade etti. Türk bayrağını gördüklerinde kalbinin yerinden çıkarcasına çarptığını ifade eden Emine teyze şunları söyledi: “O bayrağın kıymetini biz çok iyi biliyoruz. Ay yıldızlı bayrak sema gönderde dalgalandığında biz de burada kendimizi daha güçlü hissediyoruz. O bayrak bize cesaret veriyor. Onun dalgalanması bize yetiyor. Ancak ülkemizde din çok zayıf. Gençler dinlerini unutmak üzere. Son yılarda Türkiye’nin girişimi ile dini alanlarda birtakım gelişmeler yaşanıyor. Her alanda olduğu gibi din hizmetlerin de de Türkiye’nin yardımını bekliyoruz”dedi.

SİZE GÜL VE ERDOĞAN’IN SELAMINI GETİRDİM

Ziyaret ettiği her Türk köyünde konuşmasına “Size Türkiye Cumhuriyeti’nin CumhurbaşkanıAbdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdim” diyerek başlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bulgaristan’da yaşayan Türklerden ülkelerinin milli dilini iyi öğrenmelerini ve konuşmalarını istedi. Milli dili öğrenirken Türkçeyi de ihmal etmemelerini çocuklarına mutlaka Türkçe öğretmelerini tavsiye eden Bozdağ, “Milli dilin ve ana dilin yanında önemli tamamlayıcı bir unsur daha var. O da din. Mutlaka dininizi iyi öğrenin ve ona sahip çıkın. Dininize sahip çıktığınız sürece kültürünüzü gelecek nesillere çocuklarınıza taşıyabilirsiniz. Dinin zayıf olduğu ülkelerde kültür de yok olur gider” diye konuştu.

CAMİYİ LENİN HEYKELLERİ İLE DOLDURMUŞLAR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bulgaristan ziyareti sırasında Şumnu’daki Tombul Cami, Nüvvap Medresesi, Rusçuk İmam Hatip Lisesi, Plevne Osmanlı Rus Savaşı Panaroma Müzesi Filibe’de Osmanıl mezarlığı İmaret Camii ve Komünizm zamanında bir Bulgar vatandaşına satılan ve ibadete kapalı olan tarihi Taşköprü Camii’ni de ziyaret etti.

144 yılında Şehabettin Paşa tarafından inşa ettirilen Filibe’deki İmaret Cami yıllardın ibadete açıldı. 1930 yılına kadar ibadete açık kalmış. 1930 dan 1989 yılına kadar ibadete kapalı kalmış. Bulgarlar yıllardır camiyi depo olarak kullanmış. Caminin imam hatibi Rahim Bekir, Bulgaristan’da Komünizm çöktükten sonra soydaşlar camiinin içerisindeki bütün eşyaları hatta Lenin’in heykellerini attıklarını ve 1989 senesinden beri caminin ibadete açık olduğunu söyledi. Bozdağ İmaret Camii’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada ,“İmaret Camii’ni TİKA marifetiyle restore edeceğiz” dedi. Bozdağ, tapusu bir Bulgar vatandaşına ait olan ve bir bölümü BAR olarak kullanılan Tabakhane Camii’ni kapısı kilitli olduğu için giremedi, ancak caminin yeniden vakıf eserleri arasındaki yerini alması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bozdağ’a karpuz hediye etti

Bulgaristan ziyareti sırasında vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Bozdağ’a Osman Hamdi adli bir çifçi tarlasına yetirdiği 4 karpuz hediye etti. Karpuzları kabul eden Bozdağ, “İftardan sonra karpuzları arkadaşlarla yeriz. Sana da dua ederiz”dedi. Bozdağ ziyareti sırasında kendisini karşılamaya anneleri ile birlikte gelen küçük çocukları kucağına alarak sevdi, onlarla sohbet etti.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here