Ana sayfa Batı Trakya Haberler “MAKEDONİA” DEDi ORTALIK KARIŞTI

“MAKEDONİA” DEDi ORTALIK KARIŞTI

15
0

Yunanistan’ın Göç Politikasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Yannis Muzalas “Makedonia” dedi Yunanistan’da ortalık karıştı. Özür diledi yetmedi, istifası isteniyor.

Yunanistan’ın Göç Politikasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Yannis Muzalas katıldığı bir televizyon programında FYRO Makedonya’ya sadece “Makedonia” demesi kriz yarattı.

Yunanistan’da hükümet ortağı  Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) Başkanı ve Yunanistan Milli Savunma Bakanı olan Panos Kammenos konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan Aleksis Çipras’ı telefonla aradığını, kendisini Muzalas’ın açıklamaları hakkında bilgilendirdiğini ve istifasını istediğini dile getirdi. Kammenos bugün konuyu görüşmek üzere ANEL Parlamento Grubu’nun olağanüstü toplantı yapacağını söyledi.

Muzalas,“Özür dilerim. Eğer böyle bir şey demişsem gaf yapmışım” dedi ve daha sonra yazılı bir açıklama yayınlayarak da özür diledi.

Bilindiği üzere Yunanistan, kendi topraklarının bir bölümünün de Makedonia olması nedeniyle, Makedonia ismi ile bir başka ülke olmasına karşı çıkıyor ve bu nedenle Üsküp’ü, FYRO Makedonia olarak tanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here