Ana sayfa Batı Trakya Haberler “MAKEDONLAR” YUNANİSTAN’DAN 10 MİLYAR EURO TAZMİNAT TALEP EDİYOR

“MAKEDONLAR” YUNANİSTAN’DAN 10 MİLYAR EURO TAZMİNAT TALEP EDİYOR

21
0

“Makedonlar” Yunanistan’dan 10 milyar euro tazminat talep ediyor.

Merkezi Üsküp’te bulunan Makedonlara ait sivil toplum kuruluşları yayınladıkları bildiriyle, 2. Dünya Savaşı ve Yunanistan’daki iş savaş yıllarında yaşadıkları zorunlu göç, baskıyla ve zoraki olarak topraklardan koparıldıkları ve kovuldukları gerekçesiyle atalarının geride bıraktıkları malvarlıkları ile ilgili, Yunanistan tarafından tazmin edilmesini talep ettikleri belirtiliyor.

69. yıldönümü vesilesiyle Üsküp’te Boleç parkında bulunan göç anıtı başında yapılan anma töreninde yapılan konuşmalarda, Yunanistan’da yaşayan atalarının o yıllarda Yunanistan tarafından şiddete ve yerlerinden yurtlarından kovulmaya maruz kaldıkları, dolayısıyla da geride bıraktıkları mirasın bir an önce kendilerine iade edilmeleri konusunda Zoran Zaef hükümetinden bir an önce koordinasyon heyeti oluşturulmasını talep ettiler.  

“SİTEL” gazetesine konuşan bu davanın öncülerinden biri olan Donka Yakovska, 10 yıldan bu yana Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne onbinlerce dava açıldığını belirterek, dava açanların atalarının yaşadıkları bölgeleri serbestçe ziyaret etmeleri olanağı sağlanması ve Yunanistan’a girişlerinde kendilerine cezaların uygulanmamasını talep ettiklerini belirtti.  

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here