Ana sayfa Batı Trakya Haberler “İKİ ÜLKENİN TOPLAM TİCARET HACMİ HENÜZ ARZU EDİLEN DÜZEYDE DEĞİL”

“İKİ ÜLKENİN TOPLAM TİCARET HACMİ HENÜZ ARZU EDİLEN DÜZEYDE DEĞİL”

18
0

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Türkiye ile Yunanistan arasında müteahhitlik, ulaştırma, enerji ve turizm alanlarında işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB), düzenlenen Türkiye – Yunanistan Yatırım Forumu’nda, Türkiye’nin ekonomik performansıyla AB, OECD ve G-20 üyeleri arasında üst sıralara yerleştiğini anlattı.

Yunanistan’la da karşılıklı ilişkilerin yıllar içerisinde ilerlediğini ifade eden Yıldırım, “İki ülkenin toplam ticaret hacmi henüz arzu edilen düzeyde değil. Yunanistan’la müteahhitlik, ulaştırma, enerji ve turizm alanlarında işbirliği yapılabilir” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye’de toplam 5 milyar euro yatırımı bulunan 591 Yunan şirketin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Yunanistan’ın dünyanın en büyük gemi filolarından birine sahip olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Türkiye de kara taşımacılığında çok iyi durumda. Bu konuda üçüncü ülkelerde beraber yatırım gerçekleştirilebilir” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de iki ülkenin, üçüncü ülkelerde gerçekleştirebileceği işbirliği alanları olduğunu belirterek, özellikle turizmde işbirliği platformu oluşturulabileceğini söyledi.

İki ülke arasında ticari işbirliği için gerekli zeminin hazır olduğuna dikkati çeken Özdebir, yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

TOBB Başkanlık Divanı Üyesi Faik Yavuz da Yunanistan’da telekomünikasyon, ulaşım ve turizm özelleştirmeleriyle ilgilendiklerini belirterek, bu ülkede bürokratik süreçlerin kolaylaşması halinde daha fazla yatırım gerçekleştirileceğini kaydetti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here