Ana sayfa Batı Trakya Haberler “BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN DÜNÜ – BUGÜNÜ” ISPARTA’DA ELE ALINDI

“BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN DÜNÜ – BUGÜNÜ” ISPARTA’DA ELE ALINDI

24
0

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Topluluğunun, Hukuk Fakületesi Konferans Salonunda düzenlediği “Batı Trakya Türkleri’nin Dünü – Bugünü” konulu konferans 28 Şubat 2017 Salı günü gerçekleştirildi.

Tarih topluluğunun organizasyonunda gerçekleştirilen konferansın moderatörlüğünü Prof. Dr. Timuçin Kodaman yaptı. Konferansın panalistleri ise Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Başbakanlık Müşaviri Birol Dok ve BTTDD eski Genel Başkanı Av. Burhaneddin Hakgüder idi.

Konferansta Batı Trakya Tarihi 1354’te Osmanlı’nın Rumeli’ye geçişinden günümüze kadar tüm detayları ile katılımcıların bilgisine sunuldu. Özellikle Lozan Antlaşması ile Batı Trakya Türkleri’nin kazanımları ve sonrasında 1954 yılından itibaren başlayıp bu güne gelindiğinde de her gün artan bir şekilde hortlayan hak gaspları detaylandırılarak ve örnekleri ile anlatıldı.

Konferans sonrası SDÜ Tarih Topluluğu ziyaret edilerek günün anısına hatıra defteri Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından imzalandı.

Konferans öncesi panelistler Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in İslamköy’deki ebedi istirahatgahında ziyaret ederek, hatıra defterini imzalayıp dua ettiler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here