Ana sayfa Batı Trakya Haberler “BATI TRAKYA TÜRKLERİ SON DÖNEMDE YİNE AKLA MANTIĞA SIĞMAYACAK HAK GASPLARI İLE...

“BATI TRAKYA TÜRKLERİ SON DÖNEMDE YİNE AKLA MANTIĞA SIĞMAYACAK HAK GASPLARI İLE KARŞI KARŞIYA”

25
0

Batı Trakya’da son günlerde yaşanan azınlık okullarının kapatılması ve 240 İmam yasasına istinaden İslam dinini Yunanca öğretmek adına atanan 123 din eğiticisi hakkında, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin bir yazılı basın açıklaması yayınladı.

Hüseyin “Batı Trakya Türk’leri son dönemde yine akla mantığa sığmayacak hak gaspları ile karşı karşıya.

Daha önce defalarca yazılı ve sözlü olarak dile getirdiğim tablonun daha vahimi ile bu gün yine karşı karşıyayız.

1923 Lozan Antlaşması ile kazanım olan yasal haklarının bu güne kadar defalarca gasp edilmiş olması karşısında yürütülen hak arama mücadelesi devam ederken Yunan Devleti dur durak bilmeden yeni hak gasplarını yaratmaya devam ediyor.

24 Temmuz 2016 tarihinde Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisinin öncülüğünde tüm Batı Trakya Sivil Toplum Kuruluşlarının destek verdiği ve binlerce Batı Trakya Türk’ünün katılımı ile gerçekleşen Gümülcine’deki hak arama yürüyüşünün üzerinden daha sayılı günler geçmişken, bu gün yenileri ile karşı karşıyayız.

Doğu Makedonya Trakya İlk ve Orta Derece Bölge Eğitim Müdürü’nün, Rodop ilinde 5, İskeçe ilinde 3 ve Evros ilinde 1 Azınlık okulunun kapatılması kararının uygulamaya sokulması Lozan Antlaşmasının ve Türkiye ile Yunanistan arasında mevcut olan ikili protokollerin açık ihlalidir.

Bu kararın üzerine birde “240 İmam Yasası” çerçevesinde görev yapacak din öğreticilerinin (ierodidaskalos) atanması işin tuzu biberi olmuştur.

Batı Trakya Türk toplumunun kabul etmediği ve Lozan Antlaşmasına göre garantör devlet olan Türkiye Cumhuriyetinin tanımadığı, Batı Trakya’daki üç tayinli müftülüğe bağlı olarak görev yapacak ve azınlık çocuklarına İslam dinini Yunanca öğretecek din öğreticilerinin isimlerini içeren liste, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinde duyuruldu. 

Bu listede yer alan ve Rodop, İskeçe ile Meriç ilinde görev yapacak din öğretilerinin açıklanan listedeki sayısı 123, içimizdeki İrlandalı’lar diye tanımlayabileceğimiz sözde azınlık üyesi olan bu kişileri de kınıyorum.

Son dönemde Yunan Hükümet’inin en büyük açılımı olarak Atina’ya Camii yapılması projesine verdiği onayı düşününce, Atina’ya Cami yapımına izin verenler, ne yaman çelişkidir ki kendi vatandaşı olan Batı Trakya Türk Azınlık mensuplarının dini vecibelerini yerine getirmesini engelleyecek projeleri de yürürlüğe soktuğu görülmektedir.

Daha önce defalarca değindiğim gibi Yunanistan’da son yapılan genel seçimlerde neredeyse azınlık mensuplarının 4’te, 3’ünün desteğini alan iktidar partisi, verdiği sözleri bir bir unutmakta ve sosyal demokrat bir parti olarak kendisinden beklenmeyecek şekilde radikal kararlar alarak Batı Trakya Türk Azınlığını hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Bu sebeple Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak, Batı Trakya Türk toplumunu ve tüm yetkileri Camiilerimiz elden gitmeden, okullarımıza sahip çıkmaya ve bu konuda canla başla mücadele eden DEB Partisi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yanında olmaya, okullarımıza,  dilimize ve dinimize tüm gücümüzle sahip çıkmaya davet eder, her daim yanlarında olduğumuzu beyan ederim” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here