Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PİYANİST HANDE DALKILIÇ’IN SİHİRLİ PARMAKLARINDAN SELANİK’LİLERE UNUTAMAYACAKLARI BİR KONSER

PİYANİST HANDE DALKILIÇ’IN SİHİRLİ PARMAKLARINDAN SELANİK’LİLERE UNUTAMAYACAKLARI BİR KONSER

34
0

Türkiye’yi yurt dışında başarı ile tanıtan dünyaca ünlü Türk piyano virtüözü Hande Dalkılıç Selanik’te sanatseverlerle buluşuyor.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Ana Sanat  Dalı’nda Doçent unvanıyla öğretim üyeliği yapan ünlü Türk piyano virtüözü Hande Dalkılıç, “52. Selanik Kültür Sanat Festivali” kapsamında Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’nun işbirliğiyle Selanik’te sanatseverlerle buluşuyor.

21 Ekim 2017 Cumartesi akşamı saat 21:00’da Leoforos Nikis caddesi 73 numarada bulunan Selanik Devlet Orkestrası Prova Salonu’nda “Solon Mihailidis” (ΣΟΛΩΝ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ) sahne alacak olan Hande Dalkılıç Selanikli sanatseverlerle buluşarak onlara unutamayacakları bir gece yaşatacak.

Selanik Devlet Orkestrası Prova Salonu

Telefon numarası: 2310 257.900 

Hande Dalkılıç

Ankara’da doğan sanatçı ilk piyano derslerini özel olarak Prof. Güherdal Karamanoğlu Çakırsoy’dan aldı. 1989’da akademik müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başladı. Erken yaşlarda olgunlaşmaya ve seçkinleşmeye başlayan müzikal formasyonunu sanatta yeterlik (doktora) düzeyine kadar bu fakültede Prof. Ersin Onay’ın sınıfında geliştirdi. Bu süreçte ve sonrasında György Sandor, Sebastian Benda, ve Prof.Georg Sava gibi önemli piyanist-pedagoglarla çalışıp müzik fikirleri paylaştı.

Dalkılıç, yüksek lisans çalışmaları süresince Ahmed Adnan Saygun‘un eserlerine ağırlık verdi. Bestecinin birçok piyano eserini repertuarına aldı, seslendirdi. Bu çerçevede, Saygun’un solo piyano eserlerinden oluşan ve bestecinin 1990 yılındaki ölümünden önce tamamladığı son eseri Op.76 Piyano Sonatı’nın ilk seslendirmesini de içeren CD kaydı 2000 yılı başında BMP etiketiyle yayınlandı. Hande Dalkılıç’ın ayrıca editörlüğünü yaptığı el yazması olan Saygun op.76 Sonatı’nın nota basımı Peer Music Classical (Hamburg) yayınevi tarafından gerçekleştirildi.

Ahmed Adnan Saygun’un 100. doğum yılı olan 2007’de BMP tarafından yeni bir kapak ve kitapçıkla ikinci kez basılan CD’sinin yanı sıra sanatçı, yine Ahmed Adnan Saygun’un Op.34, 1. Piyano Konçertosu’nu (BMP), Muammer Sun’un ilk kez bir CD’de seslendirilen piyano solo için dört defterden oluşan ‘Yurt Renkleri’ Albümünü (BMP ve KALAN), Cemal Reşit Rey’in Piyano ve Orkestra için ‘Bir İstanbul Türküsü üzerine Çeşitlemeleri’ni, Ulvi Cemal Erkin’in tüm solo piyano eserlerini CD’ye (KALAN) kaydetmiştir. Sanatçının son CDsi, “Yukarı Fırat Ezgileri” Doğu-Batı Kültür ve Sanatını buluşturmak amacıyla Çetin Işıközlü’nün ilk kez solo piyano için yazdığı ve Hande Dalkılıç’a ithaf ettiği Doğu Anadolu bölgemize ait türkülerden oluşmakta, KALAN Müzik etiketiyle yayınlanmaktadır. Dalkılıç’ın dünya prömiyerini yaptığı Saygun’un Op.76 Piyano Sonatı ve diğer kayıtlarında olduğu gibi Türk bestecilerinin bazı yapıtlarının ilk icralarını gerçekleştirmesi onun özenle biçimlediği mesleki çizgisinin bilinçli yönelimine işaret etmektedir.

Hande Dalkılıç, yurt içinde ve yurt dışında A.B.D., Almanya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ,Estonya, Etiyopya, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, İtalya, Kanada, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Tunus, Ukrayna gibi ülkelerde yaptığı solo resitaller ve oda müziği konserlerinin yanı sıra Camerata Salzburg’un da içlerinde yer aldığı yabancı orkestralar ile Türkiye’deki tüm devlet senfoni orkestraları ve özel orkestralarla konserler gerçekleştirmiş, özellikle konser programlarında Türk bestecilerinin eserlerinin de yer almasına özen göstermiştir. Sanatçının katıldığı bazı önemli festivaller arasında 34. Uluslararası Sofya Müzik Festivali, Uluslararası Kartaca Festivali (Tunus 2002), 18., 22. 27. Ve 33. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 5. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 9.ve 14. Uluslararası Bellapais Festivali ( K.K.T.C.), D-Marin Turgutreis 5.Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 30.Uluslararası”Sarajevo Winter Festival”,“Piano Echos” 14.Uluslararası Monferrato Piyano Festivali (İtalya),11. Uluslararası Talin Oda Müziği Festivali, 5. Uluslararası “Marile Serate Musicale” Oda Müziği Festivali, (Romanya) yer almaktadır.

Mart 2006’da doçent ünvanını alan Hande Dalkılıç, Kasım 2013’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’na profesör ünvanıyla atanmıştır. Aynı zamanda Epta (European Piano Teachers Association) Türkiye temsilcisi olan sanatçı solistlik kariyerini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı resital ve konserlerle birlikte radyo ve TV yayınlarıyla sürdürmekte, virtüozitesini oluşturan güçlü teknik, derinlikli ve özgün yorumları her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz