Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PERVİN HAYRULLAH “HUKUK VE MEDYA BAĞLAMINDA ULUSLARARASI İSLAMOFOBİ” KONFERANSINA KATILDI

PERVİN HAYRULLAH “HUKUK VE MEDYA BAĞLAMINDA ULUSLARARASI İSLAMOFOBİ” KONFERANSINA KATILDI

19
0

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Genel Müdürü Pervin Hayrullah “HUKUK VE MEDYA BAĞLAMINDA ULUSLARARASI İSLAMOFOBİ” Konferansına Katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ’ın himayelerinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile birlikte T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen  “Hukuk ve Medya Bağlamında Tarabya Uluslararası İslamofobi Konferansı” 12-13 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul Grand Tarabya Otelinde gerçekleştirilmiştir. Konferansa alanlarında uzman akademisyenler, siyasetçiler, diplomatlar, gazeteciler, pek çok uluslararası örgüt ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılmışlardır. 

Konferansta T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Sayın Murat Karakaya, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç açılış konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir.

Konferans “Demokrasi, Çok Kültürlülük ve İslamofobi”, “İslamofobi Konusunda Medyanın Rolü ve Sorumluluğu”, “Hukuk, İnsan Hakları ve İslamofobi”, “Çalıştay Raporlarının Müzakeresi” ve “İslamofobi ile Mücadelede Hükümet ve Medya İşbirliği Yolları” konularında beş oturum şeklinde gerçekleşmiştir.

Konferans öncesi 11 Eylül tarihinde çalıştaylar düzenlenmiştir: 1- İslamofobi ve Medyanın Rolü, 2- İslamofobi ve Hukuk, 3- İslamofobi ve Siyaset. Pervin Hayrullah “İslamofobi ve Hukuk” konulu çalıştayda Ali Murat Yel (Moderatör), Alparslan Nas (Raportör), Ashraf Muhsen Dajani, Bülent Şenay, Caner K. Dağlı, Nedzad Grabus, İbrahim Salama, Hatem Albazian, Yasin Aktay, Levent Korkut ve Nuri Tınaz ile birlikte yer almıştır.

Çalıştayda, İslamofobinin hukuki boyutunun problemlerin en önemli yönlerinden biri olduğu, İslamofobinin tanımlanması ve kriminalize edilmesi üzerine çeşitli fikirlerin ileri sürülebileceği, fakat hukuki mücadelenin İslamofobi ile savaşın en önemli yollarından biri olacağı sonucuna varılmıştır. Çalıştayda hukuki uygulamalar konusunda Yunanistan’dan örnekler veren Pervin Hayrullah, zaman zaman Yunanistan’ın uluslararası hukuku dikkate almadığını aktarmıştır. Bu konuda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Seçilmiş Müftüler ve Türk Dernekleri konusunda verdiği kararları Yunanistan’ın uygulamadığını ve yetkililerin bu kararların iç hukuk için bağlayıcı olmadığı şeklinde yorumlar yaptığını ifade etmiştir.

Pervin Hayrullah Konferansın beşinci oturumunda konuşmacı olarak yer alan Avrupa Parlamenteri Sayın Sajjad Karim ile Batı Trakya’daki Müftülük meselesini değerlendirmiştir ve Kendilerine “Din Özgürlüğü” konusunda Batı Trakya Türklerinin sıkıntılarını kısaca aktarmıştır. 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz