Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PAZAR EKİNİ YUNANİSTAN VE TÜRKİYE’YE AYIRDI

PAZAR EKİNİ YUNANİSTAN VE TÜRKİYE’YE AYIRDI

18
0

Eleftheros Tipos gazetesi, pazar günü yayımladığı “bussines” ekini bu hafta Türkiye ve Yunanistan arasındaki ekonomik işbirliğine ayırdı.

On iki sayfalık ekte, Türkiye ve Yunanistan arasındaki iş imkanlarına yer verilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni ve Enerji Bakanı Yannis Maniatis’in yanı sıra her iki ülkenin iş dünyasından önemli isimlerin demeçlerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusuna değindiği demecinde, Türkiye ve Yunanistan’ın aralarındaki farklılıkları bir kenara bırakıp işbirliğini güçlendirmesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu belirterek iki ülkenin birbirinden korkmaması gerektiğini kaydetti. Kıbrıs sorununu Türkiye ve Yunanistan’ın birlikte çözmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, Yunanistan’ın bu konuda daha faal olmasının önemini vurguladı.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Türkiye ve Yunanistan’daki iş çevrelerinin ticaret alanında işbirliği arzuladığını ifade ederek aradaki engellerin kaldırılması için her iki ülkenin politikacılarının gerekli inisiyatifleri üstlenmesini istedi. Türkiye ve Yunanistan arasında ortak işbirliği alanları bulunduğuna işaret eden Zeybekçi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki yılda 10 milyar dolara ulaşması gerektiğini belirtti.

Yunanistan Enerji Bakanı Maniatis de enerji faktörünün Türk-Yunan ilişkilerine olumlu yönde etkisi olabileceğini söyleyerek komşu iki ülkenin coğrafi konumları açısından yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu gibi konularda işbirliği yapabileceğini kaydetti.Yunanistan’ın amacının enerjiyi barış ve istikrar unsuru olarak değerlendirmek olduğunu ifade eden Maniatis, enerji alanının Türk-Yunan ilişkilerinde anahtar rol oynayabileceğine dikkati çekti.

Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni de Türkiye ve Yunanistan arasında turizm alanındaki ilişkilerin gelişme aşamasında bulunduğunu ifade ederek iki ülkenin turizm kurumları Türsab ile HATTA arasında ABD, Uzak Doğu ve Hindistan’a yönelik birçok çeşitli ortak turizm paketinin uygulanmaya başladığını belirtti.

Ekte yer alan bir makalede de Atina’da düzenlenen 3. Türk-Yunan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısında, farklılıklara rağmen, ekonomik işbirliği ve yatırımlar konusunda önemli adımlar atıldığı vurgulanarak tarafların hedefinin iki ülke arasında son yıllarda 6 milyar Euroyu aşan ticaret hacmini arttırmak olduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz