Ana Sayfa Batı Trakya Haberler PASOK’UN YENİ BAŞKANI VENİZELOS

PASOK’UN YENİ BAŞKANI VENİZELOS

15
0

PASOK Partisi, eski genel başkanı Yorgo Papandreu’nun ardından bugün yeni genel başkanını seçti. Tek aday olarak seçimlere giren Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, PASOK’un yeni genel başkanı seçildi.

1957 Selanik doğumlu hukuk profesörü Venizelos, tek aday olarak girdiği parti başkanlık seçimlerinde parti tabanının desteği ile PASOK’un dördüncü genel başkanı seçildi.

 

Yanında kimliği olan herkes oy kullanabilirken, sandık başına gidenlere Evangelos Venizelos’un adının yazılı olduğu kağıt ile üzerinde herhangi bir ismin yazılı olmadığı boş bir kağıt verildi. Ardından seçmen, kabine gitme gereği bile duymadan Oyunu sandığa attığı görüldü. Ekonomik kriz sebebiyle çalışanlara maaşlarını ödeyemeyen PASOK, eski seçimlerin aksine bu seçimlerde oy kullanmak isteyenlerden 2 Euro katkı parası alıyor.

Venizelos, 2007 yılında yapılan genel başkanlık yarışında Papandreu’ya kaybetmişti.

 

Ekonomik kriz sebebiyle oyu yüzde 11’lere düşen PASOK’a genel başkan olan Venizelos’u zor bir dönem beklerken, Mayıs sonu Haziran’ın ilk haftası yapılması beklenen Milletvekili seçimleri öncesi PASOK’un genel başkanlık seçimine beklenenden fazla katılımın olması parti yönetimini sevindirdi. Venizelos’un art arda alınan kemer sıkma önlemleri sebebiyle partiye küsen seçmeni nasıl ikna edeceği ise merak konusu.

 

Parti genel merkezine gelen eski başkan Başkan Yorgo Papandreu ile yeni başkan Evangelos Venizelos partililer tarafından alkışlarla karşılandı.

Venizelos burada yaptığı açıklamada, bugün Yunan halkı ve kendileriyle tekrar yüzleştiklerini, bugün PASOK’un daha güçlü ve daha savaşçı olduğunu söyledi.

Seçimlerin PASOK’un demokratik ve vatansever yüzünü gösterdiğini ifade eden Venizelos, sıradan insanların oyuyla seçildiğini belirtti. Venizelos, bu insanların krizi en yakından hissettiklerini ve PASOK’un ülkenin ekonomik krizden çıkması için ulusal bir hayatta kalma mücadelesi verdiğinin farkında olduklarını dile getirdi.

Venizelos, başta maaş kesintilerine uğrayan emekliler olmak üzere seçime katılanlar ile partiye katkıları ve yeni başkanına desteğinden dolayı Yorgo Papandreu’ya teşekkür etti.

Venizelos, “Seçime katılanlar sadece yeni başkanı seçmedi, ‘PASOK burada ve ruhunu kaybetmedi’ şeklinde güçlü bir mesaj verdi” diye konuştu.

Yapılan hatalar ve gecikmelerin farkında olduğunu belirten Venizelos şunları söyledi:

“Her evde bir işsizin olmasının, dükkanlarda işlerin iyi gitmemesinin, emekli maaşlarında kesinti yapılmasının ve iş kaybetme korkusunun ne demek olduğunu biliyorum. Yeni neslin haksızlığa uğradığını hissetmesinin ne demek olduğunu biliyorum. Ama bir umut var, büyüme ve kalkınma elimizde. Bu, plan, kararlılık ve hassasiyet gerektiren bir şey.”

Genel başkan seçilmesinin ardından Venizelos’un yarın hükümetteki görevlerinden istifasını sunması bekleniyor.

 

Sandıklar kapandıktan sonra ilk yapılan açıklamada, sandıkların yüzde 25’inin açıldığı, Venizelos’un yüzde 96.7 oy aldığı kaydedildi. Katılım ve oy oranı ile ilgili net rakamlar ise yarın açıklanacak.

 

Rodop ili sonuçları:

Venizelos: 2.539

Beyaz oy: 12

Geçersiz oy: 4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz