Ana sayfa Batı Trakya Haberler ÖZER HATİP’İN “YUNAN PARLAMENTOSU’NDA GÖREV YAPMIŞ BATI TRAKYA TÜRK MİLLETVEKİLLERİ” KİTABI TANITILDI

ÖZER HATİP’İN “YUNAN PARLAMENTOSU’NDA GÖREV YAPMIŞ BATI TRAKYA TÜRK MİLLETVEKİLLERİ” KİTABI TANITILDI

25
0

Özer Hatip’in “Yunan Parlamentosu’nda Görev Yapmış Batı Trakya Türk Milletvekilleri” kitabı tanıtıldı.

Batı Trakya Azınlığı Kültür Eğitim Şirketi’nin (BAKEŞ) 30 Mart 2016 Çarşamba akşamı Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde (GTGB) düzenlediği bir etkinlikte, Sendelli köyünden Özer Hatip’in bir yüksek lisans çalışması  “Yunan Parlamentosu’nda Görev Yapmış Batı Trakya Türk Milletvekilleri” kitabı tanıtıldı.

Tanıtım etkinliğine T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve eşi Hülya Akıncı hanımefendi başta olmak üzere, Muavin Konsoloslar Osman Şahin, Canay Kavuncu, İrfan Çetin, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, GTGB Başkanı Koray Hasan, BTAYTD derneği Başkanı Ahmet Kara, SÖPA Derneği Başkanı Salih Ahmet ve diğer davetliler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını BAKEŞ Başkanı Galip Galip yaptı. Galip konuşmasında bu etkinlikte tanıtılacak olan kitabın Azınlık tarihi için önemli bir yeri olduğunu dile getirdi.

Sırasıyla kürsüye gelen Başkonsolos Akıncı yaptığı selamlama konuşmasında, “Batı Trakya’nın tarihi özellikle de kritik son yüzyılı hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Literatüre katkıda bulunmak lazım. Özer Hatip kardeşimize ve Prof. Dr. Turan Gökçe hocamıza ve BAKEŞ’e teşekkür ediyorum” dedi.

Kitabın yazarı Özer Hatip ise konuşmasına kitabın içeriği ve hazırlanışı hakkında bilgi verdi. Hatip, Batı Trakya’dan Yunanistan Parlamentosu’na Türk Milletvekili seçilen şahısları konu aldığını ve kitabın dört bölümden oluştuğunu dile getirdi.

Kim var imiş biz yok iken burada 

Yine aynı etkinlikte, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, “15. ve 16. Yüzyıllar’da Gümülcine ve çevresi nüfus yapısı ile sosyal hayat” konulu bir sunum yaptı. Prof Dr. Turan Gökçe sunumunda Gümülcine’nin geçmişi ile ilgili, “Kim var imiş biz yok iken burada” dediği konuşmasında sunumuna şöyle devam etti.

Gökçe, “Osmanlı kuvvetleri 1350’lili yıllarda Rumeli’ye ayak bastıklarında, herhalde şöyle bir şey söylemiş olmalılar, “Kim var imiş biz yok iken burada”. Gerçekten acaba 1350’lili yıllarda Osmanlı Balkan coğrafyasına baktığında bu soruya cevap aradıklarında acaba akıllarına ne geldi? Ne tahmin ettiler? Kimler vardı? Pek çok Balkan halkı vardı. Balkan coğrafyasına dağılan Balkan Türk katmanları vardı. Daha 4. Yüzyıl’dan itibaren Hunlar vardı. 7. Yüzyıl’dan itibaren kendi varlıklarını gösteren Bulgarlar vardı. 11. ve 12. asırlarda Balkanlar’a göç eden Kuman, Peçenek ve Kıpçaklar vardı. Bunlar varlıklarını bir müddet devam ettirdiler. Bulgarlar Slavlaşarak anlamlarını yitirdiler. Peçenekler, Kuman ve Kıpçaklar varlıklarını sürdürdüler.

Gümülcine ve çevresindeki yerleşimi Evrenos Bey’le başlatabiliriz. Bu vesikaya dayanan ispatlanan bir bilgidir. “Kim varmış biz burada yok iken” sorusuna muhatap olan 13. Yüzyıl’ın Sarı Saltık’ıdır. Bu gerçeği bilmeden Gümülcine çevresindeki Türk gerçeğini anlayabilmek mümkün değildir. dedi. 

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x40ywg6_bakes-kitap-tanitimi-ozer-hatip_news

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here