Ana Sayfa Batı Trakya Haberler OZAN AHMETOĞLU: “DEVLETTEN SAMİMİYET BEKLİYORUZ”

OZAN AHMETOĞLU: “DEVLETTEN SAMİMİYET BEKLİYORUZ”

15
0

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu, iskeçe bölgesindeki köylere yaptığı ziyaretlerine aralıksız devam ediyor. Ahmetoğlu buralarda halka hitaben yaptığı konuşmalarda, “Biz ülkemizi seviyoruz, istiyoruz ki bu ülke, bu devlet de azınlığı sevsin, haklarını iade etsin. Bizler Azınlık toplumu olarak ülkemiz Yunanistan’ı seviyoruz ve istiyoruz ki bu devlette bizlere aynı samimiyetle yaklaşsın. Bu azınlığın hiç bir ferdi bu ülkeye zarar verecek bir eylem içinde olmamıştır” diye sesleniyor.

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet ilk olarak İskeçe’nin Dere Kolu bölgesinde bulunan, yıllarca göç veren İsice köyünü ziyaret etti. Burada halkla sohbet eden ve son gelişmeleri değerlendiren heyet, köylülerin sorunları hakkında da bilgi aldı. İsiceliler köylerinin küçük olmasından ötürü yeterli hizmet alamadığını ve yetkililer tarafından ilgi gösterilmediğini söyledi.  Halkın son dönemde artış gösteren işsizlik nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını anlatan köylüler, gençlerin bölgeden kaçtığını dile getirdi.

DEB Partisi yöneticileri daha sonra Agnila köyüne geçti. Burada da köylülerle sohbet etme imkanı bulan heyet, hem partinin çalışmalarını anlattı hem vatandaşların sorunlarını dinledi. Köylüler işsizliğin çok  büyük boyutlara ulaştığını ve her geçen gün arttığını söyledi. Bölgede üretilen tütüne de beklenen fiyatların verilmediğini dile getiren köylüler, çiftçinin alınterinin karşılığını alamadığını ifade etti.

“DEVLETTEN SAMİMİYET BEKLİYORUZ”

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu ziyaretler sırasında yaptığı konuşmalarda DEB Partisi’nin amacı, misyonu ve hedefleri hakkında bilgiler verdi. DEB Partisi olarak azınlığın bağımsız ve özgür sesi olmak için verdikleri mücadeleyi devam ettiklerini belirten Ahmetoğlu, “Biz ülkemizi seviyoruz, istiyoruz ki bu ülke, bu devlet de azınlığı sevsin, haklarını iade etsin.” dedi.

DEB Partisi’nin çalışması sayesinde geçen yıl Avrupa’dan bölgemize getirilen heyetlerin büyük öneme sahip olduğunu anlatan Ozan Ahmetoğlu, DEB Partisi’nin siyasi çalışmaların yanısıra sosyal sorumluluk projelerine de büyük önem verdiğini kaydederek, hayata geçirilen sosyal projelerden örnekler verdi. Azınlık olarak 1990’lı yıllarda elde edilen basit vatandaşlık haklarının ardından azınlık haklarında hiç bir ilerleme olmadığını belirten Ahmetoğlu “Bizler Azınlık toplumu olarak ülkemiz Yunanistan’ı seviyoruz ve istiyoruz ki bu devlette bizlere aynı samimiyetle yaklaşsın. Bu azınlığın hiç bir ferdi bu ülkeye zarar verecek bir eylem içinde olmamıştır. Hiç bir anne baba çocuklarına bu ülkeye zarar vermesi yönünde ifadeler kullanmadı ve kullanmaz. Tam tersine devletine ve ülkesine saygılı ve faydalı bireyler yetiştirmek için çaba sarfetmektedir. Ancak ne yazık ki devletimiz bizlere hiç bir zaman aynı samimiyetle yaklaşmadı. Azınlık haklarımızı iade etmek bir yana son dönemde bu azınlığın tepkilerine rağmen ve toplumumuzun hiç bir talebi olmamasına rağmen bizim dini özgürlüğümüze kasteden uygulamalara başvurmaya başladı. Son dönemde sıkça bahsettiğimiz ‘240 İmam Yasası’ buna en iyi örnektir. Ne yazık ki devlet bir kez daha bu halkın güvenini zedelemiş ve bizleri derinden üzmüştür. Umuyoruz ki bu yanlıştan bir an önce dönerler ve azınlık ile samimi bir diyalog kurma çabası içinde olurlar. Bu azınlık bunu fazlasıyla hakediyor.” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZLİK ÇOK BÜYÜK SORUN”

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın son dönemdeki en büyük sorunu olan işsizlik sorununa da değinen DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı devletin bu konuda da azınlığa karşı yıllarca ekonomik ve sosyal baskılar yaptığını vurguladı. Yıllarca uygulanan baskılar sonucunda geri bırakılan azınlık toplumunun son ekonomik krizle birlikte çok daha zor durumlarla karşı karşıya kaldığını belirteren Ahmetoğlu sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Yunanistan devletinin yıllardır uyguladığı haksız politikalar ve baskılar sonucunda bu halk bugün ekonomik krizden en çok etkilenen topluluk haline geldi. Zaten yıllardır var olan sorunlar krizle birlikte korkunç boyutlara ulaştı. Yunanistan devletinin yıllarca haksızlık yaptığı bu halka karşı bir borcu vardır. Bu yüzden de bu bölge için özel ekonomi ve kalkınma programları uygulanmalıdır. Özellikle de Balkan bölgesinde yaşayan insanımız ciddi bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya. Her geçen bün gençlerimiz köyünden memleketinden kaçıyor. Bu bölge için başta hayvancılık ve tarım olmak üzere her alanda özel teşvik programları uygulanmalı ve istihdam yaratılması için destekler verilmelidir. Yani ekonomik ve sosyal açıdan geri kalmış ve işsizliğin korkunç boyutlara ulaşmış bölgemiz için özel ekonomi ve istihdan programı istiyoruz. Bu, Yunanistan devletinin Batı Trakya Müslüman Türk azınlığına karşı olan bir borcudur. Çünkü bu halk hiç bir suçu olmadığı halde bir çok haksızlığa maruz kalmıştır.”   

Ozan Ahmetoğlu konuşmasının sonunda “Bizler için en büyük mükafat ve güç kaynağı halkımızın bizleri güler yüzle karşılaması ve bizlere verdiği manevi destektir.” ifadelerini kullanarak İsice ve Agnila köylülerine sıcak ve samimi karşılamalarından dolayı teşekkür etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz