Ana Sayfa Batı Trakya Haberler OZAN AHMETOĞLU: “240 İMAM YASASI KABUL EDİLEMEZ VE GERİ ÇEKİLMELİDİR”

OZAN AHMETOĞLU: “240 İMAM YASASI KABUL EDİLEMEZ VE GERİ ÇEKİLMELİDİR”

10
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi İskeçe İl Teşkilatı köy ziyaretlerine Yassıören Köyü ile devam etti. Ozan Ahmetoğlu burada yaptığı konuşmada, “240 imam yasası kabul edilemez ve geri çekilmelidir” dedi.

DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu başkanlığındaki heyet 4 Mayıs 2013 Cumartesi akşamı İskeçe’nin Balkan Kolu köylerinden Yassıören’i ziyaret etti.

Heyeti karşılayanlar arasında aslen Yassıörenli olan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’de yer aldı.

 

“ÜLKEYİ YÖNETENLER BİZE SAMİMİ BİR ŞEKİLDE YAKLAŞMADI”

 

Köy kahvesinde halka hitap eden Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle bugün burada bizleri en güzel şekilde karşılayan başta İskeçe Müftümüz Ahmet Mete olmak üzere tüm Yassıören Köyü halkına teşekkür ediyorum. Bizler DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı olarak partimizin yeniden yapılanma süreci kapsamında başlattığımız köy ziyaretlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Yeniden yapılanma süreci ile başlattığımız köy ziyaretlerimizde bugüne kadar büyük küçük demeden toplam 46 köyümüzü ziyaret ettik. Yassıören ziyaret ettiğimiz 47. köydür. Bugün burada ayrı bir mutluluğu daha yaşıyoruz. İskeçe Müftümüz sayın Ahmet Mete kendi köyü olan Yassıören’de bizleri en güzel şekilde karşıladı.

DEB Partisi olarak azınlığımızın bağımsız ve özgür sesi olmak için çaba sarfediyoruz. Bizler Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak yıllarca bu ülkeyi yöneten partilere oylarımızla destek verdik. Ancak ne yazık ki beklediğimiz ve hak ettiğimiz ilgiyi göremedik. Bizler yaklaştıkça, iyi niyet gösterdikçe aynı samimiyeti bu ülkeyi yönetenlerden göremedik. Azınlık olarak başta eğitim, vakıflar ve müftülük olmak üzere bir çok sorunumuz hala çözüm bekliyor.”

 

“240 İMAM YASASI KABUL EDİLEMEZ VE GERİ ÇEKİLMELİDİR”

 

Konuşmasında azınlığı son dönemde meşgul eden “240 İmam Yasası”na da değinen Ahmetoğlu şöyle dedi:

“Tüm bu sorunlar yetmezmiş gibi birde son dönemde ‘240 İmam Yasası’ olarak bildiğimiz bir yasayı meclisten geçirdiler. Bu yasa azınlığın camisine ve dinine, ibadetine açıkça müdahale demektir. Hala camilerimizi gerekteği gibi onarmamıza izin vermeyen, minarelerin boyuna karışan bir sistem camilerimize, imam ve Kuran Kursu öğretmeni tayin etmek istiyor. Olacak şey değil. Biz azınlık olarak demokratik haklarımızı geri istiyoruz. Azınlık eğitimi alanında, vakıflar ve müftülük konusunda bizden alınan hakların iadesini bekliyoruz. Sevgi ve saygıyla bağlı olduğumuz ülkemiz Yunanistan bu haklarımızı iade etmek durumundadır. Bunlar Müslüman Türk azınlığının demokratik haklarıdır. Bunları talep ediyoruz. Bu akşam sayın müftümüz ve sayın köy imamımız da burada olduğu için vurgulamak istiyorum. DEB Partisi olarak azınlığın hiçbir şekilde istemediği bu yasanın mutlaka iptal edilmesini istiyoruz ve bekliyoruz. Bu yasa hiçbir şekilde kabul edilemez. Azınlığın görüşü dahi alınmadan bu yasanın önümüze getirilmesi biz azınlık insanını derinden yaralamıştır.”

 

“BÖLGE İNSANI GEÇİNMEK İÇİN SAĞLIKSIZ İŞLERDE ÇALIŞMA ZORUNDA”

 

Ekonomik ve istihdam sorununun ciddi boyuta ulaştığına dikkat çeken Ozan Ahmetoğlu “Azınlığımızı etkileyen bir diğer önemli konu ise son ekonomik krizle iyice açığa çıkan işsizlik sorunudur. Özellikle balkan bölgesinde işsizlik yıllardır çok yüksek seviyelerde. Yaşanan son ekonomik krizle beraber ise işsizlik çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. İnsanlarımız ailelerini geçindirmek amacıyla yurt dışına çıkarak sağlıksız işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bölgemiz Avrupa Birliği’nden alınan kalkınma ve yardım fonlarından hiç bir zaman gerektiği gibi faydalanamadı. Oysa ki balkan bölgesi, başta dağ turizmi ve alternatif turizm olmak üzere bir çok alanda yatırım potansiyeline sahip bir bölgedir. Fakat yıllardır Avrupa Birliği tarafından dağlık bölgelerin gelişmesi için yapılan maddi yardımlar bizim bölgemize hiç ulaşmadı. Bunun sonucunda da bölgemiz ekonomik anlamda hak ettiği gelişimi gösteremedi. DEB Partisi olarak bizler azınlığımızın haklı sesini bağımsız ve güçlü bir şekilde gerekli yerlere duyurmak adına elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bu yolda en büyük destekçimiz tabii ki halkımızdır. Halkımızın bizlere gösterdiği samimi ve sıcak ilgidir. Ben bugün bizleri en güzel şekilde karşılayan Yassıören halkına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

 

AHMET METE: “DEB PARTİSİ’NE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

 

Ozan Ahmetoğlu’nun ardından sözü aslen Yassıörenli olan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete aldı ve şu ifadeleri kullandı: “Ben de öncelikle bir Yassıörenli olarak DEB Partisi heyetine köyümüze hoşgeldiniz demek istiyorum. DEB Partisi azınlığımızın siyasi partisi olarak mücadelesini sürdürmektedir. Çok önemli bir misyonu üstlendiklerini düşünüyorum. Zaman geçtikçe halkımızda bu partinin ne kadar gerekli olduğunu anlayacaktır ve anlamaktadır. Azınlık olarak maruz kaldığımız haksızlıkları heryerde özgürce duyuracak bir partimizin olması son derece önemlidir. Bizlerde bu partiye her türlü desteği vermeye hazırız.”

 

Yapılan konuşmalardan sonra DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ile köy imamı Cavit Karabıyıklı’ya partinin rozetini taktı ve partinin anahtarlığını hediye etti.

 

Köy kahvesinde yapılan konuşmalardan sonra DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı heyeti, köy esnafını ziyaret ederek DEB Partisi hakkında bilgiler verdi ve esnafın sorunlarını dinledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz