Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÖNDER MÜMİN’DEN ÇAĞRI: “TÜTÜNLERDE ALIM FİYATI 5,30 – 5,80 EURO ARASI BELİRLENMELİDİR”

ÖNDER MÜMİN’DEN ÇAĞRI: “TÜTÜNLERDE ALIM FİYATI 5,30 – 5,80 EURO ARASI BELİRLENMELİDİR”

25
0

Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Bağımsız Meclis Üyesi Önder Mümin, tütün alımında fiyatların 5,30 – 5,80 euro arası belirlenmesini talep etti.

Yayınladığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer veriyor.

TRAKYA TÜTÜNCÜLER KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU DİKKATİNE;

Saygıdeğer başkan ve yönetim kurulu üyeleri;

Son günlerde Yassıköy Belediyesi (Yuvacılı, Eşekçili, Ayazma, Sendelli, Gebecili, Bulatköy, Çepelli, Büyük Müsellim, Susurköy, Kozlardere, Narlıköy, Yassıköy, Yalımlı, Arabacıköy, Bekirli) tütün üreticileri, Kozlukebir belediyesi (Küçük Müsellim, Bıyıklıköy, Basırlıköy, Kurcalı) tütün üreticileri ve Şapçı – Maronya bölgesi (Demirbeyli, Salmanlı, Karakurcalı) tütün üreticilerinden maruz kaldıkları haksızlıktan dolayı şikayetler şahsıma ulaştı.

Bu doğrultuda,

Kooperatifinizin yaklaşık 4 yıl önce Tütün Alım Şirketleri ile imzaladığı sözleşme ile Rodop ili genelinin A,B,C bölgelere bölündüğü ve A bölgede tütün alım fiyatının 5,30 euro, B ve C bölgelerde tütün alım fiyatının 4,80 – 5,00 euro olduğu bizzat şahsıma aktarıldı. Yukarıda belirtilen bölgeler B ve C bölgelere ait olmaları sebebiyle üreticilerden tütün alım fiyatının 5,00 euro olarak belirlenmiş olduğunu öğrendim.

Bu tür bir ayrımının tütüncülerimizin gösterdiği çaba ve alınteri ile bağdaşmadığı düşüncesinde olup, kesinlikle kabul edilemez olduğunu bilmenizi isterim. Belirtmek isterim ki birçok tütün üreticimiz, B ve C bölgelerde üretilen tütünün kalite olarak A bölgesi tütünü ile hiçbir farkı olmadığını, hatta belirli durumlarda daha da kaliteli olduğu bana aktarmışlardır.

Bu bağlamda imzalanan sözleşmenin düşüncesi yanlış niteliktedir.

Böylelikle sizlerden ricam en kısa zamanda tütün alım şirketlerini toplantıya davet edip, yeni bir sözleşmeye imza atmanızdır.

Bu doğrultuda önerilerim aşağıdaki gibidir :

 

  1. Ayrım gözetmeden, kategorize etmeden tüm Rodop bölgesi için tütün alım fiyatı 5,30 euro olarak belirlenmelidir.
  2. Kaliteye teşvik amaçlı, kalitesi kooperatifinizce tescil edilecek tütünlerde, alım fiyatı 5,30 – 5,80 euro arası belirlenmelidir.
  3. Saygılarımla,

Av. Önder Mümin

Doğu Makedonya – Trakya

Bağımsız Eyalet Meclis Üyesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz