Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DÜNYACA TANINAN BİR AZINLIK”

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DÜNYACA TANINAN BİR AZINLIK”

10
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş 1 Kasım 2013 tarihinde Sirkeli köyünü ziyaret etti. Ziyaretle ilgili olarak DEB partisi tarafından yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rodop İl Teşkilatı Sorumlusu Hasan Hasan, DEB Partisi Yönetim Kurulu Üyesi İkbal Karasalih Osman, DEB Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri Mehmet Ali Aga, Şerif Ali Osman, Ramadan Molla, Ahmet Ahmet, DEB Partisi Özel Kalem Müdürü ve Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet ve DEB Partisi Halkla İlişkiler üyeleri 1 Kasım Cuma günü Sirkeli Köyü’nde Cuma namazlarını eda ettiler. Kendilerini köye gelişlerinde Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ve Meclis Azaları, Birlik Gelişim Listesi’nden Adnan Salih, Toplumsal Hareket Listesi Azası Rıdvan Mustafa karşıladılar.

Namaz sonrası DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş halka seslendi. Genel Başkan konuşmasında Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra bölgede yaşanan adaletsizliklere vurgu yaptı. Sirkeli bölgesinde yaşanan doğal afet sonrası ELGA’nın işi ağırdan almasına ve bölgenin doğal afet bölgesi ilân edilmemesine bir anlam veremediğini belirtti. Ayrıca Ircanhisar bölgesinde yapılan barajdan neden sadece Ircanhisar sakinlerinin istifade ettiğini ve neden civardaki Türk köylerinin bu imkândan mahrum edildiğini de anlamakta zorlandığını söyledi.

Üniversite mezunu gençlerimizin neden tarlaya ve kahve köşelerine mahkum edildiğini, kamuda neden Türklerin istihdam edilmediğini, belediyelerde neden bu kadar az Türkün çalıştırıldığını, ne kendisinin, ne Avrupa’dan gelen İnsan Hakları Heyeti’nin, ne de FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen’in anlayabildiğini ifade etti.

Azınlık olarak 1995 yılından bu yana büyük partilerde siyaset yaptıklarını, lâkin kendilerine verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını üzülerek müşahede ettiklerini anlattı. Azınlık hakları hususunda ileriye dönük en ufak bir adım atılmadığına işaret etti.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın uluslararası bir anlaşma ile dünyaca tanınan bir azınlık olduğunu, bu sebeple sorunları birçok Avrupa kuruluşuna taşımaya çalıştıklarını söyledi. Amaçlarının ülkelerinde barış içinde, adalet içinde kardeşçe yaşamak olduğunu ifade ederek, konuşmasını sonlandıran Genel Başkan kendisini dinleyenlere teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz