Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “ONURLU BİR HAYATA KAVUŞTURUNCAYA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “ONURLU BİR HAYATA KAVUŞTURUNCAYA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

22
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Birlik gazetesine yönelik vermiş olduğu mülakatta DEB hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ali Çavuş, “Batı Trakya Türk Azınlığını onurlu bir hayata kavuşturuncaya kadar mücadelemiz devam edecek” diyerek partinin sağlam temeller üzerinde yeniden yapılanmasından sonra Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak arama mücadelesinde başrol oynayacağı sinyallerini verdi.

DEB Partisi ne zaman kuruldu? Bu konuda bize bilgi verir misiniz?

Dostluk Eşitlik Barış Partisi 1991 yılında kuruldu. Herkesin bildiği üzere 1923 Lozan Antlaşması ile Yunanistan’a bırakılan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hakları her geçen gün elinden alınmıştır. Birçok alanda sıkıntılar baş göstermiş fakat kimliğimizin inkarı bağırdağı taşıran son damla olmuştur. Bunun akabinde rahmetli Dr.Sadık Ahmet önderliğinde Batı Trakya Türk’ü artık hak arama mücadelesinin başka siyasi partiler içinde olamayacağını anlamış ve kendi partilerini kurma kararı almışlardır. Onların bayrağı bıraktıkları noktadan ben ve arkadaşlarım aldık ve hep birlikte Batı Trakya Türk Azınlığını onurlu bir hayata kavuşturuncaya kadar mücadelemiz devam edecek.

Partinizin öncelikli hedefleri nelerdir?

“Bizler Azınlık ve Vatandaşlık Haklarımızın iadesini, kimliğimizin tanınmasını acilen istiyoruz”

Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin öncelikli hedefleri hiç şüphesiz Batı Trakya Türk’ünün vatandaşı bulunduğu Yunanistan’da birinci sınıf vatandaş gibi yaşamasını sağlamaktır. Bizler Azınlık ve Vatandaşlık Haklarımızın iadesini, kimliğimizin tanınmasını acilen istiyoruz. Bunu sizin vasıtanızla bir kez daha haykırıyoruz. Bu kadar vatanına sadık bir azınlık dünyanın hiçbir köşesinde bulamazsınız. Ülkemiz Yunanistan tarafından öngörülen bu yaşam bizlere reva mıdır? Öncelikli olarak kimliğimizin adıyla sanıyla tanınmasını istiyoruz. Antlaşmalardan doğan azınlık haklarının iadesini istiyoruz. Bütün bunlardan sonra kendimizi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı gibi hissetmemizi sağlayacak vatandaşlık haklarımızı istiyoruz. Kamunun her alanında çalışan Türkler görmek istiyoruz. Alanlarında kendini kanıtlamış iyi eğitimli kardeşlerimizin müdür ve yönetici olduklarına şahit olmak istiyoruz. Bu isteklerimiz öncelikli hedeflerimizdir.

DEB Partisi’ nin azınlık içerisindeki konumu nedir?

“Halkı ile etle tırnak gibi olmayı başarabilmiş ender bir partiyiz”

Partimiz hiç şüphesiz azınlığın haklarını aramak için kurulmuş bir partidir. Kendisini temsil eden, kendisinin bünyesinden doğmuş bir partiyi insanlarımızın sahiplenmeleri kadar doğal bir şey olamaz. Bizler zaten onların desteği ve sahiplenmeleri doğrultusunda varız. Halkımızla müthiş bir bağımız var. Bu bağ sayesinde kendimizde büyük bir güç buluyoruz. Onların sayesinde elde ettiğimiz bu güçle mücadelemizi şevkle yürütüyoruz. Halkımızla aynı dili konuştuğumuzu görenler rahatsız oluyorlar. Daha da rahatsız olacaklar. Çünkü halkı ile etle tırnak gibi olmayı başarabilmiş ender bir partiyiz.

Azınlık insanından partiye karşı gerekli ilgiyi görebiliyor musunuz?

Bu konuda bu partinin başkanı olarak çok mutlu olduğumu söylemeliyim. Partimizi her gün onlarca insanımız ziyaret ediyor. Kimi gelip sıkıntılarını, kimi gelip bizim çalışmalarımızdan duyduğu memnuniyeti anlatıyor. Hangi amaçla gelirse gelsin onu sabırla dinlemek ve elimizden geldiğince derde deva olmak bizim vazifemiz. Her şeyden önce bizler bu göreve gelirken arkadaşlarımızla «Halka Hizmet» konusunda hemfikir olduk, ondan sonra bu meşakkatli yola koyulduk. İnsanımız bu samimiyeti görüyor. Kendilerine uzatılan sevgi elini aynı sevgi ve samimiyetle sıkıyor. Bize gösterilen ilgiden çok memnunuz.

Köylere yaptığınız ziyaretlerde halkta neyi görüyorsunuz?

“Köylere yaptığımız ziyaretlerde DEB Partisi’ne karşı inanılmaz bir ilgi, samimiyet ve sevgi var.”

Köylerde yaşayan insanlarımız sadece seçim zamanında hatırlanmaktan ve daha sonra unutulmaktan sıkılmıştır. DEB Partisi’nin kendilerine sahip çıkacağını çok iyi biliyorlar. Bir kez daha söylüyorum bu Parti zaten onların partisi. Partinin başında kimin olduğu önemli değildir. İnsanlar gelip geçicidir. Fakat kurumlar bakidir.

Yunanistan’da olası bir seçim kararı neticesinde DEB Partisi ne gibi karar alıp hareket edecektir ?

Yunanistan’da var olan ekonomik sıkıntı bir seçime izin verir mi? Bunu kestirmek mümkün değil. Ancak DEB Partisi şu an ciddi yeni bir yapılanmanın içinde. Her geçen gün biraz daha büyüyoruz, güçleniyoruz. Her siyasi gelişmenin sıkı takipçisiyiz. Yunanistan’da var olan seçim barajını da dikkate alarak bir çözüm üretebiliriz. Bölgemizden seçilecek Türk milletvekilerinin belirlenmesinde DEB Partisi’nin önemli katkısı olabilir. Bunun dışında başka planlarımız da var. Bunu zamanı gelince açıklayacağız. Şimdiden bunları söylemek yanlış olur. Her siyasi parti gibi bizler de çeşitli çözümler üretiyoruz. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın.

DEB Partisi’ne başta tüm azınlık dernek ve kurumlarından, yerel idarecilerden katılım olmakta mıdır?

Son dönemde her alandan bize katılımlar olmakta .Bundan da çok memnunuz. Aydınlarımızın, azınlık için uğraş veren, fikir üreten, kurumlarımızda görev alan insanlarımızın da bizlere omuz vermeleri bizi çok güçlü kılıyor. Büyük siyasi partilere umut bağlayanlar, çözümü orada arayanlar hepsi hayal kırıklığına uğradılar. Hatta seçilmiş milletvekillerimiz bile son dönemlerde parti yönetici ve tüzüklerine takıldιklarını itiraf ediyorlar. Bu bizlerin her zaman ifade ettiğimiz bir durum. Adayların kendilerini güçlü hissedebilmeleri için, seçmenlerin seçilmişlere güven duyabilmeleri için, DEB Partisi, adayları belirlemede etkin olmalıdır. Bunları Azınlık insanının DEB Partisi’ne duyduğu sonsuz güvene dayanarak söylüyorum.

Son olarak DEB Partisi başkanı olarak gazetemiz aracılığı ile halkımıza ne söylemek istersiniz?

“Bu hak arama mücadelesinde bir bedel ödenecekse, bizler bu bedeli dünyanın gözü önünde ödemeye hazırız”

Halkımıza şunu söylemek istiyorum. Biliyorsunuz ki ben Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde hem yöneticilik hem işletmecilik yaptım. Sürekli halkımızın arasındaydım. İnsanlarımın hangi konuda ne düşündüğünü nelere hassasiyet gösterdiğini çok iyi biliyorum. Onların düşünceleri hassasiyetleri çok önemli. Ben de onlardan biriyim. Onların yaşadığı sıkıntıları ben de bir köy çocuğu olarak birebir yaşıyorum. Onların sesi olmak, onların sıkıntılarını haykırmak, ortak sorunlarımıza onlarla birlikte ortak çözümler üretmek ben ve arkadaşlarım için büyük bir gurur. Biz bu onurlu göreve yüreğimizi koyduk. Halkım şunu çok iyi bilsin ki bu hak arama mücadelesinde bir bedel ödenecekse, bizler bu bedeli dünyanın gözü önünde ödemeye hazırız.

Birlik gazetesi olarak, D.E.B. partisi genel başkanı Mustafa Ali Çavuş ve diğer çalışanlarına bu güzel röportajdan dolayı teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz