Ana sayfa Batı Trakya Haberler MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “BU IRKÇI SÖYLEMİ VE İTHAMI KINIYORUM”

MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ: “BU IRKÇI SÖYLEMİ VE İTHAMI KINIYORUM”

26
0

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, yayınladığı yazılı açıklamayla Yunanistan Basketbol Federasyonu Başkanı Yorgos Vasilakopulos’un Azınlık hakkında sarfettiği sözlerden dolayı şiddetle kınadığını belirtti.

Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Yunanistan Basketbol Federasyonu Başkanı Yorgos Vasilakopulos’un Panathinaikos-Aris arasında oynanacak Yunanistan Basketbol Finali için İskeçe ilinden vazgeçme sebebi olarak “Müslüman Azınlığın olaylara karışmasından korktuk” ifadesini kullanması tarafımızca kabul edilebilir bir söylem değildir. Baştan sona ırkçı bir söylemdir. Bir spor adamı tarafından, sorumsuzca yapılmış bu mantık dışı söylemi, Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik bu çirkin ithamı şiddetle kınıyor, bulunduğu makamı ivedilikle terk etmesini bekliyorum.

İstifa gibi onurlu bir müesseseyi kullanmadığı takdirde kendisinin bağlı olduğu ilgili bakanın gereğini yapmasını bekliyorum. Özellikle de kurum başkanlarımıza sudan sebeplerle soruşturma başlatan savcıların bu söylem karşısındaki tavrını merakla bekliyorum.

1923’te bu ülkeye uluslararası bir antlaşma ile bırakılmış Batı Trakya Türk Azınlığı bugüne kadar hiçbir zaman şiddete prim vermemiş ve şiddetin her zaman karşısında durmuştur. Maruz kaldığı onca haksızlığa rağmen her daim haklarını yasal çerçeve içinde aramış ve demokratik haklarını kullanmıştır. Böyle barışçıl bir azınlığın adını şiddet olayları ile yan yana getirmek, bilinçli yapılmış bir nankörlüktür ve müfteriliktir.

Sevgiyi ve kardeşliği besleyen sporun bir takım ırkçı ve çirkin emellere alet edilmesini Batı Trakya Türk Azınlığı olarak içimize sindiremiyor ve ivedilikle bir özür bekliyoruz. Bölgemizde çoğunluk ve azınlık arasında mevcut barışı ve komşuluk ilişkilerini suni söylemlerle ve ithamlarla kimsenin bozmasına müsaade edemeyiz.

DEB Partisi Genel Başkanı olarak şahsım, partim ve azınlığımız adına bu sorumsuzca yapılmış itham içeren söylemi kınadığımı kamuoyu ile paylaşırım.

Saygılarımla

Mustafa Ali ÇAVUŞ

DEB Partisi Genel Başkanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here