Ana sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ METE: “MADDE MADDE SIRALAYACAKLARIM LÜTFEN HERKES TARAFINDAN DİKKATE ALINSIN”

MÜFTÜ METE: “MADDE MADDE SIRALAYACAKLARIM LÜTFEN HERKES TARAFINDAN DİKKATE ALINSIN”

22
0

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete son günlerde İskeçe bölgesinde din görevlileriyle yaşanan bazı olaylara açıklık getirmek üzere sosyal medyada bir paylaşım yaptı. Müftü Mete paylaşımında, “Köylerde bazen imamı bir iki kişi beğenmeyebilir, bu durumda çoğunluğa bakılır. İskeçe’mizin bir köyünde buna benzer bir olay olmuş ve bir aile ile imam arasında bir sıkıntı yaşanmıştır. Fakat ne darp olayı ne de yaralı vardır. Hastaneye gidilmesi tamamıyla başka rahatsızlıktandır. Şimdi madde madde sıralayacaklarım lütfen herkes tarafından dikkate alınsın” ifadelerine yer verilmektedir.

Müftü Mete’nin açıklaması aynen şu şekildedir:

AÇIKLAMA

“Değerli dostlar, ara sıra kamuoyuna bazı açıklamalar yapmak zorunda kalıyoruz. Bu durum yalan ve yanlış haberlerden dolayı olmaktadır. Batı Trakya’mızda imamlar halk tarafından tutulur ve maaşı ödenir. Müftülükle istişare edilir ve tayini gerçekleşir. Köylerde bazen imamı bir iki kişi beğenmeyebilir, bu durumda çoğunluğa bakılır. İskeçe’mizin bir köyünde buna benzer bir olay olmuş ve bir aile ile imam arasında bir sıkıntı yaşanmıştır. Fakat ne darp olayı ne de yaralı vardır. Hastaneye gidilmesi tamamıyla başka rahatsızlıktandır. Şimdi madde madde sıralayacaklarım lütfen herkes tarafından dikkate alınsın.

1- Bizler Batı Trakya’da yaşayan ve yaşayacak olan insanlarız. İster azınlık ister çoğunluktan olsun her zamanki gibi değerlerimize saygı göstermek ve dikkatli davranmak durumundayız.

2- Cami, kilise ve havra ne olursa olsun alay konusu kin kusma mevzusu olmamalıdır.

3- Söz konusu köyde inceleme yapılmış olup Şahin ve Mustafçova polisinin de takibiyle gazetelerde yazılanlar düpedüz yalandır.

4- İmam vazifesine devam etmektedir ve mütevelli heyeti ile köylü tarafından imam olarak istenmektedir.

5- Kur’ an Kurslarına ve camilere çamur atmak isteyenler şeytana hizmet etmektedir.

6- İmamların ve diğer dinlerden olan papaz ve hahamların hedef gösterilmesi çok yanlıştır.

7- Kişilerin özellerini ifşa etmek ayıptır. Eğer olmayan bir şey söyleniyorsa iftiradır.

8- Uzunca bir zamandan beri oynanan çirkin oyunlar ve yazılan hakaret iftira dolu yazılar herkesçe malumdur. Bu durumun düzelebilmesi ve halklar arasındaki dostluk ve komşuluk bağlarının zedelenmemesi için yetkililerin göreve davet ediyor ve buna benzer yazıların suç teşkil ettiğini ifade etmek istiyorum.

Sevgili Kardeşlerim, zor zamanlardan geçiyoruz ve insanlığın bitmek üzere olduğu bir noktadayız. Allah’ın yolundan ayrılmadan Hz. Adem’in evlatları olduğumuzu sonra da Allahü Teala’nın ilan ettiği kardeş olduğumuzu unutmadan insanlarla ilişkilerimizi dikkat edelim. Elbette bir gün, Allah huzurunda herkes birbiriyle hesaplaşacaktır.”

Kalın sağlıcakla. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here