Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF “YEDİKIZLAR CAMİİ”NİN AÇILIŞINA KATILDI

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF “YEDİKIZLAR CAMİİ”NİN AÇILIŞINA KATILDI

18
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Bulgaristan’ın Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi’ne bağlı Podkova (Nalbantlar) köyünde bulunan restore edilen ahşap “Yedikızlar Camii”nin resmi açılış törenine katıldı.

Açılış töreninde Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin yanısıra, “Hak ve Özgürlükler Hareketi”nin Genel Başkanı Lütfü Mestan ve Milletvekili adayları da hazır bulundu ve yurt içinden ve yurt dışından binlerce kişi katıldı. Program cami avlusunda Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet başta olmak üzere müftülük görevlileri tarafından sunulan Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlit okunmasıyla başladı.

Eski mimarisiyle eşi benzeri olmayan, hiçbir çivi kullanılmadan 1428 yılında inşa edilen ahşap caminin minaresi yenilendi.

“Bulgaristan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti için son derece önemli değerli bir dost ortaktır”

“Yedikızlar Camii”nin açılışına Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe de katıldı. Büyükelçi Gökçe yaptığı selamlama konuşmasında, “bugün burada aldığımız bir davet çerçevesinde bulunuyoruz. “Yedikızlar Camii”nin minaresinin ihya edilmesinin ihya edilmesi için özel caba harcamış büyük gayret göstermiş olan “Hak ve Özgürlükler Hareketi”nin saygı değer Genel Başkanı sayın Lütfü Mestan’a teşekkür ediyorum. Bulgaristan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti için son derece önemli değerli bir dost ortaktır, sadece komşu değildir, Avrupa Birliği içinde, NATO içinde müttefiktir ve çok yakın bir dostumuzdur. Bulgaristan Cumhuriyetinin halkının ve tabii soydaşlarımızın haklarının esenliklerinin refahlarının yerinde olması tabiatıyla bizim her zaman arzu edeceğimiz bir şeydir” dedi.

Büyükelçi Süleyman Gökçe’nin konuşması.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x26t07n_yedikizlar-camii-nin-acilisina-turkiye-nin-sofya-buyukelcisi-suleyman-gokce-de-katildi_news

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif de binlerce kişiye hitap etti. Restore edilen caminin hayırlı olması dileğinde bulunan Müftü Şerif, Gümülcine bölgesindeki Müslümanların dini hayatı hakkında bilgi verdi. Müftü İbrahim Şerif, T.C. Sofya Büyükelçiliği’nde göreve yeni atanan Büyükelçilik Müsteşarı sayın Onur Ekren ile de sohbet ederek hasret giderdi.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in konuşması.

“Kur’an’a bağlı olduğunuz için sizi gerçekten tebrik ediyorum”

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x26t5d7_muftu-ibrahim-serif-yedikizlar-camii-nin-acilisina-katildi_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x26vbg8_ibrahim-serif-yedikizlar-konusmasi-video-2_news

Açılışta yapılan konuşmalar:

Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet halka hitap etti. Açılışa gelen herkese teşekkür eden Ahmet, “Yedikızlar Camisi”nin 1428 yılından bu yana bölgedeki Müslüman Türk halkına hizmet veren büyük tarihi önem azr eden bir cami olduğunu ve bundan sonra da hizmet vermeye devam edeceğinin altını çizdi. “Ben sizden biriyim. Biz bizim olmayan hiçbir şeyi istemiyoruz, ama bize ait olanı istiyoruz. Nerede bir insan yaşarsa ona hizmet ulaşmasını, hakkını, hukukunu, özgürlüğünü savunmak ve temin etmek istiyoruz. Çünkü biz buraya başka bir yerden gelmedik, 600 küsür yıllık burada var olmamızın simgesi işte bu mabettir. Biz var oldukça bu cami de yaşayacaktır, biz bunun teminatıyız ” dedi.

Lütfi Mestan: “Bugün siyasi hayatımda en mutlu günümü yaşıyorum.”

HÖH Başkanı,“Bugün siyasi hayatımda en mutlu günümü yaşıyorum, çünkü biz burada, yakın köyde dünyaya gelmişiz, çocukluğumuz hep buralarda geçti. Bazen bu camiye de geliyorduk, paslanmış tenekeden bir minaresi vardı. Onun yerine bugün “Yedikızlar Camisi”nin tarzına yakışan minaresi gözümüzü ve gönlümüzü dolduruyor. İçimizi kutsal duygularla dolduran bugünü çok şükür Allah’ıma yaşayabildik. Minarenin kurulmasında katkı sağlayan tüm Müslüman kardeşlerime ben de kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Bu plaketi bana verdiniz ama bu plaket katkıda bulunan tüm topluma aittir” dedi.

Törende HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, T.C. Filibe Başkonoslosu Alper Aktaş, HÖH Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Necmi Ali ve İlhan Küçük, HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, HÖH Burgaz Milletvekili adayı Hüseyin Hafızov, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan ve HÖH Kırcaali milletvekili adayları yer aldılar. 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz