Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF KÖY MÜTEVELLİLERİNE YÖNELİK SEMİNER DÜZENLENDİ

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF KÖY MÜTEVELLİLERİNE YÖNELİK SEMİNER DÜZENLENDİ

19
0

22 Şubat 2012 Çarşamba günü Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde köy mütevellilerine yönelik “Vakıf ve Batı Trakya’da Vakıflar” konulu bir seminer düzenledi.

 

Hazırlığını ve sunuculuğunu Müftü İbrahim Şerif’in yaptığı seminerde İslâm’da Vakıf Medeniyeti ve Batı Trakya’da Vakıflarla ilgili antlaşmalar ve yasalar çerçevesinde mütevelli heyetlerine bilgiler verildi. İlk kez düzenlenen bu seminere 120 civarında mütevelli heyeti katıldı.

 

Müftü İbrahim Şerif yaptığı sunumda, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı açısından Vakıfların önemine değindi ve 1821 yılından 2008 yılına kadar olan süreçi anlattı. Zaman içerisinde ortaya çıkan sorunların nedenlerini anlatan Müftü Şerif, İstanbul’da Patrik Vartolomeos’un son günlerde Türkiye Anayasası ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye’den istediği taleplerini örnek olarak gösterdi ve ülkemiz Yunanistan’ın da bu olumlu gelişmeleri örnek alması gerektiğinin altını çizdi. Şerif, Vakıf mallarının kişilerin kendilerine ait olmadığını vurguladı ve Mütevelli heyeti temsilcilerinden bu konuda hem dini hemde hukuki açıdan hassasiyet göstermelerini kendilerinden ricah etti. Son olarak bu tür toplantıların değişik köyledeki insanların birbirilerini daha iyi tanımalarına da güzel bir vesile olacağı vurgulandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz