Ana sayfa Batı Trakya Haberler MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF ATİNA’DA AGİT ÖZEL TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

MÜFTÜ İBRAHİM ŞERİF ATİNA’DA AGİT ÖZEL TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

16
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü Atina’da Müslümanlara karşı Hoşgörüsüzlükle Mücadele AGİT Özel Temsilcisi ile görüştü.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü Atina’da Müslümanlara karşı Hoşgörüsüzlükle Mücadele AGİT Özel Temsilcisi Adil Akhmedov (Kazakistan Senatosu Senatörlerinden) ile görüştü. Bir saat süren görüşmede Müftü İbrahim Şerif ve Pervin Hayrullah Sayın Akhmedov’a Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın maruz kaldığı insan ve azınlık hakları ihlalleri hakkında detaylı bilgi verdiler.

Azınlığın “Din Özgürlüğü, Müftülük ve Vakıflar Sorunları, 240 İmam Sorunu, Kimlik Konusu, Dernekleşme Özgürlüğü, Siyasi ve Sosyal Katılım Konusu, Eğitim Sorunu, Azınlık Basınının Sıkıntıları ve Kültürel Mirasın Korunması Konusunda Karşılaşılan İhlaller” konusunda mevcut durumu örnekleri ile Sayın Akhmedov’a anlatıldı. Görüşmede, ayrıca diğer bölgelerde yaşayan Müslüman Türklerin sıkıntılarına da değinildi. Sayın Adil Akhmedov özellikle Türk Azınlığın anaokulu eğitimi konusunda yaşadığı sorunları sorarak detaylı notlar aldı.

Müftü İbrahim Şerif ve Pervin Hayrullah Türk Azınlığın yaşadığı sorunları anlatan detaylı raporları dosya halinde Sayın Akhmedov’a sundular.

Adil Akhmedov Yunanistan’a geliş amacının tespit ettiği sorunlar konusunda Yunan Devleti’ni bilgilendirmek olduğunu söyledi ve bundan sonra da Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumu hakkında Kendilerinin bilgilendirilmesini istedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here