Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ İLHAN AHMET’TEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

MİLLETVEKİLİ İLHAN AHMET’TEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

28
0

Milletvekili İlhan Ahmet bugün yayınladığı basın bildirisinde hükümetin Batı Trakya’ya yönelik uygulamalarıyla ilgili çok önemli çarpıcı açıklamalara yer veriyor.    

İlhan Ahmet açıklamasına şu cümle ile başlıyor.

“Bu sabah Tarım Bakanlığı Genel Sekreteri Kasimis Haralambos’u ziyaret ettim.

Eyaletimizi ve bölgede yaşayan çiftçileri hükümetin tamamen TERK ettiğini ve diğer Eyaletlere gereken maddi yardım yapılırken, bize HAKSIZLIK VE AYRIM yapıldığını sözlü olarak beyan edip bölgem ve temsil ettiğim halkın adına TEPKİMİ kendilerini bildirdim ve bu akıl almaz ayrıma ne sebep olduğunu sordum…

Diğer Eyaletlerde yeni Çiftçilerin programına müracaat eden tüm çiftçilerin dahil edildiğini ifade ettim.

Batı Makedonya bölgesinde müracaat edenlerin yüzde yüzünün de alındığını, her eyalette yüksek oran verildiğini bizim eyaletimize, bölgemize ise EN DÜŞÜK oranın verilmesinin sebebini sordum.

Genel Sekreterin cevabı şu olmuştur: “Bu şekilde Eyaletler arası dağıtım tamamen hükümetin ve özelikle Başbakan’ın kararıdır” diye şahsıma cevap vermiştir.

Takdir halkımızındır..

Dün bu konuda Meclis’e Soru Önergesi yatırmıştım:

Tarım Bakanlığı’ndan Trakya çiftçisine skandal uygulama

Tarımsal Kalkınma Programı (2014-2020) kapsamındaki Genç Çiftçi Programı için Doğu Makedonya – Trakya Bölgesi’ne ayrılan kaynak şaşkınlık yarattı.

Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanlığı tarafından söz konusu program dahilinde farklı bölgelere yapılacak ek kaynak dağılımında, tüm diğer bölgelerde öngörülen yüzdelerin üzerinde düzenleme yapılırken, Doğu Makedonya – Trakya Bölgesi için aksine öngörülen yüzdeden kesinti yapıldığı ortaya çıktı.

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Trakya’daki genç çiftçileri yakından ilgilendiren programla ilgili bu gelişmeyi Tarım Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

Trakya’da Genç Çiftçi Programı’na ek kaynak kesintisi

Daha önce de Tarımsal Kalkınma Programı (2014-2020) kapsamında Genç Çiftçi Programı’na Doğu Makedonya – Trakya Bölgesi’ nden yapılan tüm başvuruların kabul edilmesi için kaynak artırım talebinde bulunduğunu belirten milletvekili İlhan AHMET, bakana yanıtını hatırlattı.

Söz konusu taleple ilgili, “Başvuru dilekçelerinin bütçesi var olan miktarı aştığında, İdare ve Kontrol Sistemine dayanarak, başvuru dilekçelerinin toplam bütçesine ek %10 luk bir kaynak sağlanacak” şeklindeki bakanlık yanıtına dikkati çeken milletvekili, “bu vaad çerçevesinde Batı Makedonya’ya %10’dan % 59.29’a varan kaynak artışı yapılırken, yine Merkez Makedonya’da 8.553.157 Euro’luk kaynak onaylanmıştır. Oysa % 10 dikkate alındığında bu bölgenin hakkı 4.360.000 Euro’dur. Benzer şekilde bu oranlar Thessalia Bölgesi’ nde %13,37, Batı Yunanistan’da %14,18 ve Girit’ te ise %14,32 dir.

Doğu Makedonya -Trakya için ise bırakın arttırmayı, vaad edilen % 10 dahi verilmeyerek kesintiye uğratılmış, % 9,25’e düşürülmüştür” diye belirtti.

Hükümetin ve Tarım Bakanlığı’nın ayrımcı politikalarının hedefinde bir kez daha Trakya var!

İktidara yüklenen İlhan AHMET, Resmi verilere göre Avrupa Birliği’nin ve Yunanistan’ın en fakir ve geri kalmış bölgesi olan Trakya’nın, acil kalkınma projeleriyle desteklenmek yerine söz konusu programda da görüldüğü üzere bizzat hükümet tarafından ayrımcı politikalara maruz bırakıldığını vurguladı. Bölge için daha önce öngörülen miktarın bile verilmediğine işaret eden milletvekili, böylece halihazırda askıda kalan dilekçelerin programa dahil edilme ihtimalinin daha da azaldığını dile getirdi.

Doğu Makedonya – Trakya Bölgesi’ne karşı bu kabul edilemez tutumdan dolayı hükümeti ve bakanlığı eleştiren milletvekili, “Sayın bakan sizi ve hükümetinizi bölgemize karşı bu haksızlığı yapmaya ve yüzlerce çiftçimizin bu programa dahil olma arzusunu görmezden gelmeye iten sebepler nelerdir?” diye sordu.

Soru önergesinde Tarım Bakanı’na verdiği sözü tutma çağrısında da bulunan milletvekili, “Sayın bakan, bizzat sizin verdiğiniz söz doğrultusunda Tarımsal Kalkınma Programı (2014-2020) kapsamında Genç Çiftçi Programı için Doğu Makedonya – Trakya Bölgesi’ne de % 10’luk ek kaynak imkanı sağlanacak mı?” şeklindeki soruya yanıt istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz