Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN PAMUK PRİMLERİNİ SORDU

MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN PAMUK PRİMLERİNİ SORDU

14
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı Athanasios Çaftaris’e hitaben sunduğu soru önergesinde, kurak bölgelerde yetişen pamuklar için, destek primi verilmeyecek olmasının sebebini sordu.

Soru önergesinin tam metni:

SAYIN: Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanı

KONU: Kurak bölgelerde yetişen pamuklar için, destek primi verilmeyecek olması

OPEKEPE, 18 Nisan Perşembe günü kendi internet sayfası aracılığı ile, 2013 yılı çiftçi ekim beyanlarının bizzat çiftçiler tarafından  internet üzerinden de yapılabileceğini açıkladı. Sistemi kullanma talimatlarında, kurak bölgelerde yetiştirilen pamuklar için destek primi (sindedemeni enishisi) verilmeyeceğini okuduk.

Daha önce, pamuk destek primleri için, kurak ve sulak bölge ayırımı yapılmadığından dolayı, bu yıl böyle bir ayırımın yapılmış olmasına,  pamuk üreticileri tarafından yoğun tepki gösterilmiştir.

Büyük önem arz eden böyle bir konu hakkında herhangi bir karara varılmadan önce, üreticiler ile müzakere edilmeli, en önemlisi de, Bakanlık tarafından yapılacak resmi bir açıklama ile üreticiler bilgilendirilmeliydi. Kazanılmış haklarını ellerinden alan bu karara haklı olarak tepki gösteren pamuk üreticileri, bu kararın hangi sebeplerden dolayı alındığını anlamakta güçlük çekmektedirler.        

Yukarıdakiler doğrultusunda,         

SAYIN BAKANA SORULUR:

Kurak tarım arazilerine sahip pamuk üreticileri, hangi sebeplerden dolayı pamuk destek primlerinden  (sindedemeni enishisi) mahrum bırakılıyorlar?

Bu karar Bakanlık yönetiminin kendi insiyatifi ile mi, yoksa, Avrupa Birliği’nin baskısı ile mi alındı?

Kurak tarım arazilerine sahip pamuk üreticilerinin, pamuk destek primlerinden mahrum kalarak gördükleri zararı, başka bir Önlem ile telafi edecek mi?  

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz