Ana sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN HÜKÜMETE SORU SORMAYA DEVAM EDİYOR

MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN HÜKÜMETE SORU SORMAYA DEVAM EDİYOR

10
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, hükümete soru sormaya devam ediyor. Hacıosman iki soru önergesi birden yatırdı. Birinci soru önergesi Ekonomi Bakanı’na hitaben Şapçı (Sapes) Maliye Dairesi’nin kapanacağı yönündeki söylentilerin doğru olup olmadığını sordu.

 

Hacıosman’ın ikinci soru önergesi ise, Adalet Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na hitaben, Sulh Hukuk Mahkemesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu (IKA) Şapçı (Sapes) şubelerinin kapatılması yönündeki senaryoları konu alan bir soru önergesi sundu.

 

EKONOMİ BAKANI’NA HİTABEN SORU ÖNERGESİ.

 

Soru önergesinin tam metni:

SORU 

 

Protokol No.:1586/12.09.2012

 

SAYIN: Ekonomi Bakanı

KONU: Şapçı (Sapes) Maliye Dairesi’nin kapanacağı yönündeki söylentiler

 

Son zamanlarda, Rodop İlinde, Şapçı Maliye Dairesi’nin kapanacağı yönünde yoğun söylentiler dolaşmakta, hatta bu yöndeki haberler basında da yer almaktadır.

 

Söz konusu Maliye Dairesi, Kozlukebir(Arriana) ve Maronya-Şapçı (Maronia-Sapes) Belediyeleri sakinlerinin ve bölge ile maddi işlemler bulunduran herkesin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bölgede bu dairenin varlığı, hem yerel ekonominin güçlenmesi, hem de bölgede bulunan işyerlerine ve vatandaşlara hizmet vermesi açısından, maddi ve manevi zorunluluk arz etmektedir.

 

Şapçı Maliye Dairesi, resmi verilere göre, yılda ortalama 940 işyerine hizmet verirken, bu daireye yılda 9000 vergi beyannamesi yatırılmaktadır. Yıllık geliri 10 milyon euroya ulaşırken, hasılatı da 20 milyon euro civarındadır.

 

Bu dairenin kapatılması durumunda, bölge ekonomisi büyük darbe alacaktır. Ayrıca, Şapçı ve Kozlukebir Belediyesine bağlı yerleşim bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımız, en yakın Maliye Dairesi olan Gümülcine Maliye Dairesine ulaşmak için, büyük mesafeler katetmek zorunda kalacaklardır. Bunların yanı sıra, Gümülcine Maliye Dairesi de yoğun taleplere cevap vermekte güçlük çektiğinden dolayı davaların sonuçlanmasında büyük gecikmeler yaşanmaktadır. Böyle bir girişim, sosyal ve maddi açıdan olumsuz etkiler yaratacak ve vatandaşlarımızı büyük eziyete maruz bırakacaktır. Gümülcine ekonomi trafiğinde büyük bir tıkanıklık yaşanacak olması ve davaların sonuçlanmasındaki süresinin daha da uzayacak olması da bir gerçektir.

 

Yukarıdakiler doğrultusunda,

 

SAYIN BAKANA SORULUR

Şapçı Maliye Dairesinin kapatılması yönündeki senaryoları doğruluyor mu?

Ülke genelinde, aralarında Şapçı Maliye Dairesinin de bulunduğu, bazı Maliye dairelerini kapatmayı düşünüyor mu?

Bu bilgiyi doğruluyor olması durumunda, Kozlukebir ve Maronya-Şapçı Belediyelerine bağlı ve bu Dairenin, bölgede kalmasını isteyen vatandaşlarımıza ne cevap veriyor?  Nasıl bir çözüm öneriyor?

 

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

 

 

ADALET ŞEFFAFLIK VE İNSAN HAKLARI BAKANI İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI’NA HİTABEN, SORU ÖNERGESİ.

 

Soru önergesinin tam metni:

SORU 

 

Protokol No.:1584/12.09.2012

 

SAYIN: 1. Adalet, Şeffaflık ve İnsan Hakları Bakanı

2. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

KONU: Sulh Hukuk Mahkemesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu (IKA) Şapçı(Sapes)  şubelerinin kapatılması yönündeki senaryolar.

 

Sulh Hukuk Mahkemesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu (IKA) Şapçı (Sapes) şubelerinin kapatılacağı yönünde son zamanlarda basında yer alan haberler ve çıkan söylentiler nedeniyle, Kozlukebir (Arriana) ve Maronya-Şapçı ( Maronia-Şapçı) Belediyeleri sakinleri büyük endişe içinde bulunmaktadırlar.

 

Alınan bilgilere göre, Adalet Bakanlığı, Şapçı Sulh Hukuk Mahkemesini Gümülcine ile birleştirme, Çalışma Bakanlığı da IKA Şapçı şubesini Gümülcine’deki  IKA’ya taşıma ihtimalini düşünmektedir.

 

Yukarıdaki senaryolar gerçekleştiği takdirde, Şapçı Bölgesi yönetim açısından güçsüz kalacak ve bu durum da bölgenin sosyal ve ekonomik bütünlüğünü olumsuz şekilde etkileyecektir. Söz konusu dairelerin Şapçıda bulunuyor olması, balkan ve ücra bölgelerde yaşayan bir çok kişiye hizmet sağlamaktadır. Bu daireler kapandığı takdirde, bu kişiler en ufak bir iş için bile gerçekten çok büyük mesafeler katetmek zorunda kalacaklardır.

 

Ayrıca, bir çok gencin bu zorlu ekonomik dönemde taşraya dönüyor olması ve daima bir merkez görevi gören bir bölgeden bu kurumların kaldırılması, bölge ekonomisine derin darbeler vuracaktır. İşsizlik oranlarının hayli yüksek seviyelerde seyir ettiği bir bölgeden bu dairelerin uzaklaştırılması, bölgeyi ıssızlaştırıp terk edilmişlik görüntüsü yaratacaktır.

Yukarıdakiler doğrultusunda,

 

SAYIN BAKANLARA SORULUR

 

Şapçı Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kapatılması Adalet Bakanlağı’nın planları arasında yer alıyor mu?

Çalışma Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu (IKA) Şapçı şubesinin kapatılması ihtimalini inceliyor mu?

Bunca zorluğun arasında yerel kuruluşların kapatılma ihtimali ile karşı karşıya kalan, Kozlukebir ve Maronya-Şapçı Belediyesi sakinlerine Sayın Bakanlar ne cevap veriyorlar?

 

Soruyu yönelten Milletvekili,

Ahmet HACIOSMAN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here