Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN ELGA ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİ

MİLLETVEKİLİ HACIOSMAN ELGA ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİ

12
0

Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman bugün, kirazlarda, pamuklarda ve diğer ekili ürünlerde meydana gelen zararları görüşmek üzere, Dedeağaç (Aleksandroupoli) ELGA Şubesini ziyaret etti. 

Son zamanlarda elverişsiz hava şartlarının etkili olması ve yağan yağmurların kirazlara, pamuklara ve diğer ekili ürünlere büyük zarar vermiş olması sebebiyle, 4 Haziran 2014 Çarşamba günü Dedeağaç (Aleksandroupoli) ELGA Şubesini ziyaret eden milletvekili, Şube Sorumlusu AthanasiosPanagos ile detaylı bir görüşme yaptı.

Gerçekleşen bu ziyarette görüşülen ilk konu, Mayıs ayının ilk haftasında görülen yağmur sebebiyle Burle tipi kirazlarda meydana gelen zararlar oldu.

Bu zararlar için, zarar tespitlerinin önümüzdeki hafta tamamlanmasının hedeflendiği  bilgisi kendisine verildi.

Meydana gelen bu son yağışların kiraz, pamuk ve diğer ürünlerde ciddi ve büyük oranda zarara neden olaması ise, görüşmenin gündem konusunu oluşturdu.

Meydana gelen bu zararlar ELGA yetkilileri ve ziraat mühendisleri tarafından incelenmiş, bölgede 5 ziraat mühendisi tarafından dün ayrıca yapılan incelemelere göre ise, Dragana kirazlarında oluşan zararın neredeyse 100 %’e ulaştığı tespit edilmiştir.

Bunlar için zarar bildirimlerinin dün başlamış olup 15 gün boyunca devam edeceği bildirilmiştir.

Bu son yağışlardan pamukların da büyük zarar gördüğü ancak yağmurların devam etmesi beklendiği için, zarar tespit çalışmalarının yağmurların son bulması ile başlayacağı ve zarar bildirimlerinin de bu çalışmalardan sonra ELGA tarafından önümüzdeki günlerde ilan edileceği bildirildi.

Son olarak görüşülen konu ise, 2013 tarım yılında tütünlerde  meydana gelen zarar neticelerine yapılan itiraz (enstasi) dilekçelerinin durumu oldu.

Sirkeli (Filira), Kozlukebir (Ariana) bölgeleri, Büyük Müsellim (Mega Piston) ve diğer bölgelerdeki tütün üreticileri tarafından yapılan itiraz dilekçelerinin ziraat mühendisleri tarafından incelenmekte olduğu ve 15-20 Haziran gibi tamamlanıp, neticelerin ilgili Belediyelere göderileceği kendisine ayrıca bildirildi.   

Görüşmenin sonunda milletvekili, bu zararlar ile ilgili gelişmeleri izleyeceğini ve bu konunun takipçisi  olacağını dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz