Ana Sayfa Batı Trakya Haberler METİN KÜLÜNK: “ATİNA’DA FETHİYE CAMİİ AÇILMADAN RUHBAN OKULU AÇILMAYACAK !”

METİN KÜLÜNK: “ATİNA’DA FETHİYE CAMİİ AÇILMADAN RUHBAN OKULU AÇILMAYACAK !”

13
0

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Witten‘de bulunan Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 25. yılı kutlandı. Almanya ve Hollanda’nın çeşitli kentlerinden bine yakın Batı Trakya Türkleri’nin katıldığı dayanışma gecesine, Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk de katıldı.

Yunansitan’ı ülkedeki Türk Azınlığa uyguladığı politikalar nedeniyle eleştiren Metin Külünk, kilise devleti olmakla itham ettiği Yunanistan’dan adalet ve anlayış beklemediklerini söyledi.

İstanbul’ da Fener, Üsküdar, Ortaköy gibi bir çok yerde hala dim dik ayakta duran sinagog, kilise ve caminin yan yana olduğunu hatırlatan Külünk, Lozan’da verdiği sözü tutmayan Yunanistan’ın Atina’daki Fethiye Camisi noktasında adım atmadığı müddetçe hiç şüpheniz olmasın ki, Türkiye’de Ruhban Okulu’nun açılması noktasında adım atmamıştır, atmayacaktır. Batı Trakyalı kardeşlerimizin haklarına saygı noktasında adım atmadıkları müddetçe, Türkiye asla bulunduğu çizgiden Batı Trakyalı soydaşlarını mahsun bırakacak bir adımı atmayacaktır dedi.

Dr. Mesut Hüseyin: “Birlik ve beraberliğimizi korumak için dayanışma geceleri düzenliyoruz”

Gecede, Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Mesut Hüseyin, 25 yıl önce gördükleri baskı nedeniyle Almanya’ya göç etmek zorunda kalan 40 bin Batı Trakyalı Türkün kurduğu dernekler aracılığıyla kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını, birlik ve beraberliklerini korumak için, bu tür dayanışma geceleri düzenlediklerini söyledi. Yunanistan’ın Batı Trakya’da hala baskıcı bir tutum sergilediğini kaydeden Dr. Mesut Hüseyin, Türkiye’den bu konuda yardım beklediklerini vurguladı.

Şiirlerle yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Batı Trakya Türkleri, mahalli sanatçıların müzikleri eşliğinde birlikte eğlendiler. Gecede ünlü sanatçı Coşkun Sabah sahne aldı ve katılanlara müzik dolu bir gece yaşattı. Ayrıca gecede, tehlikeli bölgede beyin tümörü olan ve riski nedeniyle ameliyat edilemeyen, 9 yaşındaki Ahmetcan Ahmet adlı Batı Trakya kökenli çocuğun tedavisi için ailesine yardım toplandı.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz