Ana sayfa Batı Trakya Haberler MEDRESE-İ HAYRİYE 2014 MEZUNLARI UMRE GEZİSİNDEN DÖNDÜLER

MEDRESE-İ HAYRİYE 2014 MEZUNLARI UMRE GEZİSİNDEN DÖNDÜLER

17
0

Gümülcine Hayriye Medresesinin son sınıf öğrencileri 13 – 23 Haziran 2014 tarihleri arasında kutsal topraklara bir umre gezisi düzenledi. Medrese son sınıf erkek ve kız öğrencileri, idareci hocaları ve refakatçilerinden oluşan yaklaşık kırk kişilik umre grubu, Mekke ve Medine’de ibadetler ve kutsal mekânlara ziyaretler gerçekleştirdi.

Medrese-i Hayriye Umre Grubu, Kâbe-i Muazzama’yı tavaf ve sa’y ile umre ibadetinin ardından bir dizi ilmi ziyaretler gerçekleştirdi. Okulda teorik derslerin ardından Hac ibadetlerinin yapıldığı yerler meş’ar-i haram Arafat, Müzdelife, Mina canlı olarak görüldü, bilgiler tazelendi.

Mekke’de Kuran-ı Kerimin ilk ayetinin nazil olduğu Hira (Nur) Dağı, Hz. Peygamber (sav)’in Mekke’den Medine’ye hicreti esnasında kaldığı mucizeler silsilesinin önemli halkası Sevr Dağı, Hz. Hatice (r.a) başta olmak üzere birçok sahabenin metfun bulunduğu Cennet-ül Mualla Kabristanlığı, Kutsal Kâbe ile ilgili eşyaların sergilendiği Haremeyn-i Şerifeyn Müzesi, Hz. Peygamber (sav) anısına düzenlenen “Esselam-u Aleyke Ya Eyyühen Nebi” Müzesi ile Mekke’deki Ümmül Kura Üniversitesi ziyaret edildi. Bunun yanı sıra hayatının baharındaki bu gençler, dünyanın odağı Kâbede tavaf ve bir vakti yüz bine bedel namazlar kılma fırsatını yaşadılar. En yakın zamanda tekrar buluşmak dileğiyle veda tavaflarını yaparak Mekke’den ayrıldılar.

Hicret yolundan Peygamber Efendimiz (sav)in asırlar önce deve ile katettiği yolu otobüsle alarak hicret hayalleriyle Medine-i Münevvere’ye ulaştılar. Peygamber Efendimiz (sav)in kabrini ziyaret ederek onu hayattayken ziyaret etmiş gibi oldular, kendilerine şefaat edilme hakkını elde ettiler.  Efendimizin tanımlamalarında yer alan, Ravzasında namaz kılarak Cennette namaz kılmış oldular, bir vakti bin vakte bedel doyumsuz namazları,  Efendimizin Mescidinde kıldılar.

Her adımı Peygamber soluklarıyla dolu Medine-i Tahirede Uhut ve Hendek savaşlarının yaşandığı yerler, Hendek savaşında dua makamları Yedi Mescitler, Kıblenin Mescid-i Aksadan Mescid-i Harama döndüğü hadisenin yaşandığı Kıbleteyn Mescidi, Kuba Mescidi, Cuma Mescidi gibi yerler ziyaret edildi.

Yüzlerce sahabenin ve Peygamber yakınının metfun bulunduğu Baki Kabristanı ziyaret edildi. Bunun yanı sıra İslam Tarihinin binlerce belgesinin sergilendiği, önemli mekânların minyatürlerinin yer aldığı İslam Tarihine dair bir ufuk turu sunulan Medine Müzesi;  bugün dünyanın değişik 65 diline çevrilmiş, yılda yaklaşık 13 milyon Kuran-ı Kerimin basıldığı dünya Müslümanlarına hizmet veren evrensel mesajın kitaplaştırıldığı Kral Fehd Kuran-ı Kerim Matbaası özel bir program ve ilgiyle ziyaret edildi. 

Evrensel mesajın dünya insanlarına ulaştırılma misyonunu yerine getiren, hemen hemen dünyadaki bütün Müslüman topluluklardan öğrencisi olan Medine İslam Üniversitesi gibi mekânlar da ziyaret edildi.

Gümülcine Hayriye Medresesi tarihinde ilk defa olarak kutsal topraklara düzenlenen umre gezisi kapsamında öğrenciler yeryüzünün en kutsal mekânı olan Kâbe-i Muazzama ile Hz. Peygamber Muhammed (S.A.V)’in kabri şerifini barındıran Ravza-i Mutahhara olmak üzere İslam Tarihi, Siyer, Tefsir ve Hadis gibi derslerde geçen birçok mekânı da böylelikle yerinde görme ve inceleme fırsatını yakalamış oldu. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here