Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MALİYECİLER, GÜMÜLCİNE TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ’Nİ DENETLEDİ

MALİYECİLER, GÜMÜLCİNE TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ’Nİ DENETLEDİ

8
0

Batı Trakya’da maliye müfettişleri, ismindeki Türk ifadesi nedeniyle mahkeme tarafından kapatılan Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni (GTGB) mali açıdan denetledi.
GTGB Onursal Başkanı Arif Hüseyin, kent merkezindeki dernek binasına gelen Gümülcine (Komotini) vergi dairesine bağlı maliye müfettişlerinin dernek lokali ve dışında yaptığı incelemelerin ardından suç tespit tutanağı düzenlediğini söyledi.

Hüseyin, üç kişiden oluşan maliye müfettişleri tarafından “Gümülcine Türk Gençler Birliği” (Enosi Turkikis Neoleas Komotinis) adına hazırlanan ve bir kopyası derneğe bırakılan tutanakta, yapılan kontrolde derneğin vergi numarası bulunmadığı, büfesinde yazar kasa kullanılmadığı ve fiş kesmediğinin tespit edildiğinin kaydedildiğini belirtti.

Derneğin bahçesinde bulunanların fotoğraflarını da çeken müfettişler, dernek yöneticilerini 10 gün içerisinde konuyla ilgili ifade vermek üzere Gümülcine Maliye Müfettişliği’ne çağırdı.
Onursal Başkan Hüseyin, konuyla ilgili AA’ya yaptığı açıklamada, GTGB’nin, vergi vermekten kaçınmadığını, aksine bunun için yıllarca mücadele verdiğini belirterek, “Bizler gönüllü olarak devlete vergimizi ödemek istiyoruz. Ancak, GTGB devlet tarafından resmen tanınmadığı için vergi numarası alamıyoruz. Mahkeme kararıyla kapatılan derneğimizin yasal hakları iade edilerek, yeniden resmiyet kazanması durumunda gönüllü olarak vergi ödemeye hazırız. Bu yöndeki yasal ve hukuki mücadelemiz sürüyor” dedi.

Gümülcine’de, 1928 yılında kurulan “Gümülcine Türk Gençler Birliği” ve 1936’da kurulan “Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği”, Rodop valisinin, Batı Trakya’da “Türk bulunmadığı” iddiasıyla kapatılmak istemiyle açtığı davalar sonucunda kapatılmıştı. Kapatma kararının 1988 yılında Yüksek Mahkeme tarafından da onaylanması üzerine, her iki derneğin de “Türk” ifadesi bulunan tabelaları sökülerek, faaliyetleri durdurulmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz