Ana Sayfa Batı Trakya Haberler MALİYE BAKANI YANNİS STURNARAS: “İNSANLAR AÇ KALABİLİR”

MALİYE BAKANI YANNİS STURNARAS: “İNSANLAR AÇ KALABİLİR”

11
0

Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, 31,5 milyar avroluk yeni kredi diliminin serbest bırakılmaması halinde insanların aç kalacağını ifade etti. Parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkenin içinde bulunduğu durumu dramatik bir dille anlatan Sturnaras, “Yeni kredi diliminin alınmamasının ülkeye maliyeti büyük olacak. İnsanlar aç kalacak. Bir önceki kredi dilimlerini almamız bizi ayakta tutuyor. 31,5 milyar avroluk kredi dilimini almazsak bizi nelerin beklediğini anlayabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan hükümeti ile Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka arasında kredinin 31,5 milyar avroluk yeni diliminin serbest bırakılması için 2013-2014 için alınacak 13,5 milyar avroluk son kemer sıkma önlemleri üzerindeki müzakereler sürüyor.

“Yunanistan’ın en büyük düşmanı, zaman”

Başbakan Antonis Samaras’ın geçen hafta AB Zirvesi için gittiği Brüksel’de

ülkenin nakit rezervlerini tükeneceği tarihi 16 Kasım olarak ifade ettiğini anımsatan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoglu da, “Şimdi Yunanistan’ın en büyük düşmanı zaman” dedi.

Bu tarihe kadar bütün konuları çözmek zorunda olduklarını dile getiren Kedikoglu, 12 Kasım’da Eurogroup toplantısının düzenleneceğini belirterek, işgücü konularında anlaşmaya yaklaşırken bu son tarihin baskısı altında olduklarını kaydetti. Öte yandan yarın Başbakan Antonis Samaras, hükümet ortakları olan PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol Partisi (DİMAR) lideri Fotis Kuvelis bir araya gelecek. Görüşmede, Başbakan Samaras, diğer iki lideri Brüksel’de düzenlenen AB Zirvesinin sonuçları ve Troyka heyeti ile görüşmelerdeki gelişmeler hakkında bilgi verecek.

Troyka ile Yunan Hükümeti’nin 13.5 milyar avroluk kemer sıkma önlemlerine son halini vermesi, önlemlerin parlamentoda oylanması ve onaylanması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz