Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “SEÇİLMİŞ MÜFTÜLERİN SİYASETE YÖN VERME DÖNEMİ KAPANMIŞTIR”

İLHAN AHMET: “SEÇİLMİŞ MÜFTÜLERİN SİYASETE YÖN VERME DÖNEMİ KAPANMIŞTIR”

14
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Asbaşkanı ve sabık milletvekili İlhan Ahmet, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’ye yönelik son derece önemli açıklamalarda bulundu.

Müftü Ahmet Mete’nin katılmış olduğu bir radyo progmamında, yapmış olduğu açıklamalara ilişkin bir değerlendirmede bulunan İlhan Ahmet; “Azınlıkta artık dini kişiliklerin eskiden olduğu gibi dini fetvalar ile siyasi gelişmelere ve siyasetçilere yön verme döneminin artık kapanmış olduğunu bilmeleri gerek” görüşlerine yer verdi. Sabık milletvekili İlhan Ahmet’in yapmış olduğu yazlı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Sarığı çıkarıp halkın oyunu isteyebilirler”

“Çınar FMde söz alan seçilmiş Müftünün psikolojık halini ve depresif hareketlerini anlamakta azınlığımız ve ben güçlük çekiyorum. Kendisi bir dini lider olarak namaz kılmanın kutsallığını bilmesi gerekip İslam dininde namaz Allah için kılınıp Hristiyanlıkta olduğu gibi ruhban sınıfı olmadığını da bilmesi gerek . Azınlık sorunlarının çözüm yeri siyaset olup din üstünden siyaset yapmak kimseye yakışmadığı gibi özellikle islam dininin emir ve esaslarına asla uymaz. Seçilmiş Müftü sıfatı kendillerinde kaldığı sürece dini alanda faaliyet göstermeleri ve yalnız bu alanda halkımıza katkıda bulunmaları kendilerinden beklenendir. Halk onlara bu konuda yetki vermiştir. Siyasetçiye ise siyasi alanda yetki verilmiştir. Hal böyle olup dini temsilcimiz siyasi alanda da eyleme geçmek arzu ediyorlarsa o halde sarığı çıkarıp bu alanda halkın oyunu i isteyebilirler…Bu azınlık 30 yıl öncesinin azınlığı değildir bu azınlık artık dini ve milli kökeni ile ve eğitim seviyesi ile düşünen çağdaş şuurlu bir azınlıktır. Azınlıkta artık dini kişiliklerin eskiden olduğu gibi dini fetvalar ile siyasi gelişmelere ve siyasetçilere yön verme döneminin artık kapanmış olduğunu bilmeleri gerek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz