Ana sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “HERKES ŞUNU İYİ BİLMELİDİR, AZINLIK ÜYELERİNİN MİLLİ KÖKENİ KENDİLERİ TARAFINDAN...

İLHAN AHMET: “HERKES ŞUNU İYİ BİLMELİDİR, AZINLIK ÜYELERİNİN MİLLİ KÖKENİ KENDİLERİ TARAFINDAN TAYİN VE TESPİT EDİLİR”

16
0

Gümülcine Belediyesi Başkan adayı Felina Kazaku’nun Azınlık insanının kimliği hakkında bir haber-yorum yazısında yer alan ifadelere tepkiler çoğalmaya başladı. Bu tepkilerden bir tanesi de sabık Milletvekili İlhan Ahmet’ten geldi. İlhan Ahmet yaptığı yazılı açıklamasında, “Herkes şunu iyi bilmelidir ki, azınlık üyelerinin milli kökeni kendileri tarafından tayin ve tespit edilir” ifadeleri yer alıyor.

Açıklama aynen şu şekildedir:

ACIKLAMA

Gümülcine Bedlediye Başkanı Felina Kazakouyazılı açıklamasında listesinde azınlıktan yer alan soydaşlarımızın bir kısmının Pomak kökenli diğer kısmının Roman kökenli bir kısmının da Türk kökenli olduğunu yazıyor.

Peki ben soruyorum şimdi :

1) Samaras tarafındna desteklenen Felina Kazakounun listesinde yer alan değerli soydaşlarımın kendileri mi etnik kökenlerini beyan etmeleri üzerine bu üçlü taksim mi yapılmıştır?

2) Felina azınlığımızdan yer alan adaylara kendisi bir etnik kimlik giydirerek bu demokrasiye ve insan haklarına aykırı tasnifi azınlık üyelerine sormadan yapmış ise bu kişiliklerine bir müdahalle değilmidir ?

3) Felinanın listesinde yer alan değerli azınlık üyelerinin yer aldıkları liste Başkanının bu açıklamasına tepkileri ne olacaktır? Listede bütün azınlık üyelerini zan altında bırakan bu açıklama için ne diyorlar ? Bu kabul edilebilir mi ?

Herkes şunu iyi bilmelidir ki, azınlık üyelerinin milli kökeni kendileri tarafından tayin ve tespit edilir .

Felinanın azınlık adaylarını açıklamasında belirttiği üzere, TARİHİ ve KÜLTÜREL bazı kriterlere göre etnik kökenlere göre ayırması bana meşhur film ‘ Sengelin Listesini” hatırlattı. Hani ki orada milyonlarca insan Naziler tarafından Tarih ve Kültürel tasnif adı altında etnik kimlikleri tayin edilmiş ve çağın en büyük cinayeti işlenmiştir….

Kimin Türk ? kimin Alman ? kimin Pomak ? olduğuna kişiler kendileri karar verir. Bu 6 Türk kim ? 7 Pomak kim ? Felina neye dayanarak bu tasnifi yapmıştır ?

Son derece faşizane ve antidemokratik bir şekilde kaleme alınan bu açıklama ile azınlıktan aday olan kardeşlerimizden 6 tanesinin Türk 7 tanesinin Yunanlı Pomak ve 6 tanesinin de Roman kökenli olarak tayin edilmesi rezaletir…Ayıp…

Cuma mübarek gününde böyle bir açıklama okumak beni dehşete düşürdü…

İnsanların milli kökeninin ne olduğunun tasnifini ve belirlenmesini başkaları tarafından yapılması ( eteroprosdiorismos) ve özelikle bunu bir Belediye Başkan adayının resmi açıklama ile yapması gelecekte bu şahsın olası görev alması, yani seçilmesi halinde azınlığımıza bakış açısında çok büyük sıkıntılar olduğunu ve olacağını şimdiden görmekteyiz…

Ben, ülkem olan Yunanistanda ve Trakyada artık demokrasi istiyorum, bu şekilde yaklaşımları şiddetle kınıyorum, Yunan halkının demokrasi anlayışına bunları yakıştıramıyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here