Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET MİTROPOLİT PANTELEİMON’U ZİYARET ETTİ

İLHAN AHMET MİTROPOLİT PANTELEİMON’U ZİYARET ETTİ

21
0

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Maronya – Gümülcine Mitropoliti Panteleimon’la biraraya geldi. Görüşmenin ana konusunu, ülkenin gündeminde yer alan göçmen ve mülteci krizi oluştururken, Azınlığın sorunları da milletvekili tarafından dile getirildi.

Görüşmede İlhan AHMET, Yunanistan’ın ana gündem maddelerinden olan göçmen ve mültecilerin durumunu, pekçoğu Müslüman olması hasebiyle de İslâm dinine mensup bir kişi olarak endişeyle takip ettiğini ifade etti. Milletvekili, devletlerden kurumlara, siyasi otoriteden sivil inisiyatiflere kadar her paltformdan din, dil, ırk, etnik köken, kültür farkı gözetmeksizin göçmen ve mültecilere yardım eli uzatılması gerektiğinin altını çizdi.

İlhan AHMET bu bağlamda, gerek adalar gerekse de anakaradaki göçmen ve mültecilere yönelik yardımlarda, kilisenin hassasiyet göstererek sağladığı katkının ve sergilediği duruşun, dinlerarası hoşgörü ve insanlık adına memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Göçmen ve mültecilerin durumunun ekonomik krizdeki Yunanistan’ın sorunu olmaktan öte bir durum olduğunu belirten milletvekili, herkesin üzerine düşen sorumluluğu alması gerektiğini söyledi. Mitropoliti ziyaretinde, meclis çalışmalarından ve milletvekili olduğu Rodop İli ve Trakya Bölgesi hakkındaki projelerinden de bahseden İlhan AHMET, Azınlığa özel çözüm bekleyen sorunları da dile getirdi.

Maronya – Gümülcine Mitropoliti Panteleimon ise görüşmede, kilise olarak ihtiyaç sahibi yoksullar ve evsizler için sağladıkları barınak ve gıda yardımlarından bahsederek, bölgedeki yardıma muhtaç kişilere sundukları hizmetleri anlattı.

Panteleimon ayrıca, bölgenin kültür mirasına katkı sunmak amacıyla yürüttükleri projeden bahsederek, bu kapsamda, Rodop İli’ndeki tüm dinlere ait ibadethanelerin geçmişten günümüze varlığını gösteren  bir kitapçık hazırlığı içinde olduklarını söyledi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz