Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İLHAN AHMET: “BÖLGEMDE HRİSTİYAN-MÜSLÜMAN AYIRIMI YAPMADAN ÇALIŞMALARIMA DEVAM EDİYORUM”

İLHAN AHMET: “BÖLGEMDE HRİSTİYAN-MÜSLÜMAN AYIRIMI YAPMADAN ÇALIŞMALARIMA DEVAM EDİYORUM”

26
0

Rodop milletvekili İlhan Ahmet Rodop ilinde Yunan ve Türk basın temsilcileriyle yemekli sohbet toplantısında buluştu. Buluşmada eşi ve çalışma arkadaşları da hazır bulundu.

Rodop milletvekili İlhan Ahmet Rodop ilinde Yunan ve Türk basın temsilcileriyle 03 Ocak 2018 Gümülcine’de yemekli bir toplantıda buluştu. Milletvekili İlhan Ahmet burada yaptığı selamlama konuşmasında, “bölgenin bir milletvekili olarak bölgemde Hristiyan-Müslüman, din, dil, ırk ayırımı gözetmeksizin çalışmalarıma devam ediyorum” dedi.

İlhan Ahmet konuşmasında bölgenin sorunlarını Parlamento’da yaptığı çalışmalarla gündeme taşıdığını, sorunları gerekli Bakanlıklara ilettiğini ve çözüm konusunda bazılarında ilerleme kaydedildiğini, bazılarında ise hükümetin bir ilerleme kaydetmediğini dile getirdi.

Tütüncülerin prim haklarının korunması yönünde AB Tarım Komisyonu’nun karar verdiğini belirten milletvekili İlhan Ahmet, “Sağlık, Azınlık eğitimi, öğrencilerin yatay geçişleri, dağlık ve sorunlu bölgelerdeki primler konularında %70 oranında başarı sağladık” dedi.

Bölgede Yerel Yönetimlerle işbirliği yaptıklarını ifade eden İlhan Ahmet, Belediyelerde yapılan toplantılarda alınan meclis kararlarını Parlamento’ya taşıdıklarını söyledi.

İlhan Ahmet ayrıca Parlamento’ya 100’ün üzerinde soru önergesi yatırdığını, Parlamento’ya taşımış olduğu sorunların (eğitim, tarım, işsizlik, dini özgürlük, kalkınma ) pek çoğunun yapmış olduğu çalışmalar ile olumlu sonuç getirdiğini vurguladı. Muhalefet milletvekili olmasına rağmen yatırmış olduğu soru önergelerinde olumlu sonucun 60% üzerinde olduğunu ifade eden milletvekili Ahmet, örnek olarak  Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Eğitim Koordinatörü Keramaris’in, Azınlık Okulları’nda öğretmelere Türkçe konuşma yasağının kaldırılması, cuma namazı konusu, üniversitelerde Azınlık öğrencilerine yatay geçiş hakkı verilmesi, Belediyelere personel alımı, Hemetli ve Şapçı sağlık ocaklarına ambulans alımı, işsizlik programı Voayager gibi önemli çalışmalardan sonuçlar elde edildiğini dile getirdi.

 “Memorandumdan çıktık gibi duyurular tamamen gerçek dışıdır”

Milletvekili İlhan Ahmet konuşmasının devamında SİRİZANEL hükümetine eleştirilerde de bulundu. Hükümetin Yunanistan genelinde olduğu gibi  Trakya’da da uyguladığı olumsuz politikalarıyla çift dil kullandığını, Başbakan Çipras’ın “Memorandumdan çıktık” sözünün doğru olmadığını, halka yalan söylediğini, aksine memorandumların 2060 yılına kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Bana güveninden dolayı Gennimata’ya teşekkür ediyorum”

İlhan Ahmet, Fofi Gennimata’nın çalışmaları ve büyük özverisiyle Yunanistan’da bir çatı altında birleşen sosyal demokratların “DİMOKRATİKİ SİMPARATAKSİ” oluşumunda bulunmasından dolayı büyük bir mutluluk içinde olduğunu dile getirdi. Kendisine vermiş olduğu İdari Yapılanma ve Reform Bakanlığı’ndan Sorumlu Gölge Kabine Bakanı görevinden dolayı “DİMOKRATİKİ SİMPARATAKSİ” Partisi Başkanı Fofi Genimata’ya teşekkür etti. İlhan Ahmet, “seçimden sonra kendisi siyasette baş rol oynayacak. Ben de bölgemin iyiliği için çalışmaya hazırım. Halkımız sorunlarına çözüm bekliyor. İyi örnekleri her zaman desteklemeye hazırız” dedi.

“Müftü seçimi camilerdeki görevliler tarafından yapılması daha doğru olacaktır”

Son olarak Müftünün seçim konusuna değinen İlhan Ahmet, Müftü seçiminin köylerdeki camilerde bulunan din görevlileri ve o din görevlisinin hizmet vermek üzere alınmasında köy halkının da fikrinin alındığını, dolayısıyla da Müftü seçiminin köylerdeki camilerde görevli yetkililer tarafından yapılmasının doğru olacağının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Kısacası, Müftü seçiminin camilerdeki din görevlileri ve mütevelli heyetleri tarafından yapılmasının doğru olacağını dile getirdi.  

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x6cmdee 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz