Ana Sayfa Batı Trakya Haberler KUR’AN-I KERİM YARIŞMASI KURCALI KÖYÜNDE YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

KUR’AN-I KERİM YARIŞMASI KURCALI KÖYÜNDE YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

19
0

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nün son yıllarda geleneksel olarak her yıl düzenlediği “Kur’an-Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması”nın finali yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yarışmayı Evrenköy Kur’an Kursu’ndan Merve Haseki kazandı.

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nün Kurcalı halkının katkılarıyla düzenlediği 12. Kur’an-Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Finali yoğun bir katılımla 6 Mayıs 2017 Pazar günü Kurcalı köyünde gerçekleştirildi. Evrenköy Kur’an Kursu’ndan Merve Haseki birinciliği kazandı.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Davut Ocak, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Edirne – İpsala Müftüsü Ercan Özel, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık’ın yanı sıra binlerce kişi katıldı.

“Kurcalı köyüne ne kadar övgü yağdırsak kelimeler az gelir”

Müftü İbrahim Şerif günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmada Kurcalı köyü halkına katkılarından dolayı teşekkür etti. Müftü Şerif konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kurcalı köyüne ne kadar övgü yağdırsak kelimeler az gelir. Bu arada Kurcalı köyünde camiyi çok güzel bir şekilde tamir ettiler, yenilediler, kendilerini tebrik ediyorum. Sadece camiyi değil, mütevelli heyetlerini de yenilediler. Buradan yıllarca bu köyün camiine hizmet eden eski mütevelli heyetlerine bugüne kadar yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum, ki Allah kendilerinden razı olsun. Yeni olan her şey yeni bir ümit, yeni bir başlangıçtır. Yeni mütevellilere çalışmalarında başarılar diliyorum. Kendileriyle bundan sonra beraber yürüyeceğimiz daha nice nice yollar var.

“Biz, Azınlık olarak yaşayan insanların manevi vatanlarımızı çocuklarımızı, geleceğimizi kaptırmamak için Kur’an ve sünnete sıkı sıkı sarılmak mecburiyetindeyiz.”

Bizim gibi Azınlıkta yaşayan insanların yollarını sapıtmaması, manevi kalelerini fethettirmemesi için bu iki ipe diğer Müslümanlardan daha fazla sarılmak mecburiyetindedir. Bayrakları olan, ülkeleri olan, toprakları olan milletlerin topraklarını, bayraklarını koruyan askerleri var. Biz, Azınlık olarak yaşayan insanların manevi vatanlarımızı çocuklarımızı, geleceğimizi kaptırmamak için Kur’an ve sünnete sıkı sıkı sarılmak mecburiyetindeyiz.

Bu gün içinde yaşadığımız Hıristiyan alemine baktığımız zaman, Hıristiyan aleminin yaşantısını, kültürünü şekillendiren dindir. Onların kendine göre bayramları, yortuları, eğlenceleri vardır. Onların hayat nizamı buna göre şekillenmektedir. Biz, Müslümanlar ve Türk Milleti olarak bizim de bayramlarımız, ramazanlarımız, mübarek ve mukaddes gecelerimiz var, ki kısaca bizde kendimize göre yaşayan ve yaşantımızı şekillendiren dinimiz var. Eğer bundan sonra da Müslüman Türk olarak yaşamak istiyorsak, bu iki esasa bizim kültürümüzü besleyen Kur’an’a ve hadise sıkı sıkı sarılmak mecburiyetindeyiz. Bugün Kur’an kurslarımızın temeli budur. Çocuklarımıza dini ve Kur’anı öğretmemizin temeli budur. Sünneti öğretmemizin temeli budur. ”

Sırasıyla bir selamlama konuşması yapan Muavin Konsolos Davut Ocak şunları dile getirdi:

“Dinimiz, dilimizle birlikte bizleri ayakta tutan en güçlü halkalardan bir tanesidir.”

“Sizin huzurunuzda Seçilmiş Müftülüğümüze, Kurcalı halkına öncelikle teşekkür etmek isterim. Dinimiz, dilimizle birlikte bizleri ayakta tutan en güçlü halkalardan bir tanesidir. Onun için bu etkinlikler, bu örf ve adetlerimizi bir daha ki nesillere aktarmamız için çok büyük önem arz etmektedir. İnşallah 24. ve 36’nı da görürüz. Gördüğümüz kadarıyla çocuklarımız, gözbebeklerimiz çok ciddi bir şekilde çalışmışlar, Kur’an-ı Kerim’i de çok güzel bir şekilde okudular, hepsinin ağzına sağlık diyorum.

Burada siz ailelerin ve Müftülük çalışanlarının üzerlerine düşen iki tane görev var. Bunlardan ilki şudur. Çocuklarımız yüzünden çok iyi okudular. Bu okumak kadar başka bir şey daha var, ki o da okuduğunu anlamaktır. Evet, okuyoruz, ama yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim bize hangi mesajı veriyor? Çizdiği çerçevenin içerisinde yaşayabiliyor ve bunu anlayabiliyor muyuz? Bu çok önemli.

Diğer bir husus ise bu işin dünyaya bakan yönü. O da gençlerimizin dini hayatında başarılı olduğu kadar, ilimde de başarılı olmasıdır. Bu iş iki kanatlı bir kuşa benzer. Sadece ahiretinizi kurtararak yaşamanız mümkün değil, sadece dünyalığınızı kurtararak yaşamanız mümkün değil. Onun için bir denge sağlamamız lazım. Çocuklarımızın dinini, dilini öğrendiği kadar, ilimlerde, okulunda başarılı olması lazım. Parmakla gösterilen insanlar olmaları lazım.

Biz, bir Azınlığız. Azınlık olduğumuz kelime manasından bir güçsüzlük vermesin. Nice azınlıklar var ki çoğunlukları galebe çalmıştır. Önemli olan sayınız değil, kalitenizdir. İşte bizim hep beraber bu kaliteyi yükseltmemiz lazım.”

Sıralama şu şekilde:

1- Merve Haseki – 471- Evrenköy

2- İlkay İsmail – 464 – Domruköy

3- Duygu Karamehmet – 463 – Melekli

4- Berkant Arabacı – 457 – Seymen

5- Havva Kamber – 448 – Uşşekdere

6- Sude Salih – 446 – Payamlar

7- Abdullah Kaplan -444 – Bağlar Mahallesi – Gümülcine

8- Ravza Kuru – 430 – Büyük Derbent

Yarışmada ilk sırayı alan öğrenciye bir adet dizüstü bilgisayar, ikinciye bisiklet hediye edildi. Diğer yarışmacılara da sponsorlar tarafından gönderilen hediyeler takdim edildi.

Yarışma kurallarına göre 2018’deki 13. Final yarışması ilk sırayı alan öğrencinin köyü olan Evrenköy’de yapılacak.

Kur’an Kurslarımız arasında düzenlediğimiz “III. İBADET DERSİ BİLGİ YARIŞMASI” bugün yapılan genel finalle tamamlandı.

Final sıralaması:

1. Evrenköy Kur’an Kursu

2. Omurluköy Kur’an Kursu

3. Tuzçuköy Kur’an Kursu

Yarışmaya katılan tüm kurslarımızı, öğreticilerimizi ve velilerimizi tebrik ediyor, başarı ve ilgilerinin devam etmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz